Border – sposób na efektywne wykończenie ścian

Jeśli już wytapetowałeś wnętrze, możesz je wykończyć efektownymi borderami. Ich potencjalne układy pozostawiają pewną swobodę działania– z powodzeniem stosowane są zarówno warianty pionowe, jak i kładzione  w poziomie, przy suficie lub lamperiach. Bordery są prawdziwą gratką dla miłośników oryginalnych i pełnych finezji zdobień. Zobacz, jak zastosować je we wnętrzach.

Poznaj zalety borderów

Ozdobne bordery mogą podkreślić walory wnętrza oraz ukryć jego mankamenty. Jeżeli chcesz, aby niski sufit wyglądał na wyższy, połóż szlaczki pionowo. Dopilnuj, żeby kolory do siebie pasowały, w przeciwnym przypadku ściany mogą wyglądać nieelegancko. Paski doskonale zapewniają wnętrzu jednolitość, łącząc różne powierzchnie jednego pomieszczenia. Dobrze wypadają zarówno w połączeniu z tapetą, jak i z farbą.

1

Border nie musi znajdować się wyłącznie pod sufitem lub w górnej części ściany. Interesująco wygląda przy listwie podłogowej lub w sąsiedztwie schodów. Ciekawa propozycja to także obramowanie wybranym szlaczkiem boków szafek lub regału. Takie rozwiązanie aranżacyjne prezentuje się bardzo efektownie, a zarazem schludnie. Jeśli nie jesteś pewien, na jakiej wysokości ściany umieścić border, można zaznaczyć na niej kilka wariantów, a następnie wybrać najlepszy.

Przyklejanie borderu

Jeżeli chcemy wzbogacić układ tapety, należy położyć szlaczek przy lamperii albo suficie. W tym celu trzeba zaznaczyć miejsce, w którym ma się znaleźć zdobienie. Potrzebne będzie wyznaczenie ołówkiem tzw. linii wiodącej przez zaznaczenie góry lub dołu szlaczka przy użyciu poziomicy.

2

Bordery można zakupić w długich paskach, które da się szybko i bezproblemowo docinać do interesującej nas długości. Trzeba pamiętać o pozostawieniu tzw. zapasu. Jak w przypadku tapety, czasem konieczne jest także pasowanie wzoru. Wycięty border należy posmarować klejem, a następnie zwinąć pasek w harmonijkę i delikatnie złożyć. Jeden z końców bordera powinien znaleźć się w narożu. Dociskamy go do ściany zgodnie z wytyczaną linią wiodącą. Przy wycinaniu kolejnego paska należy zastosować, w razie potrzeby, pasowanie wzoru. Każdy kolejny pas powinien lekko zachodzić na poprzedni. Po ucięciu i usunięciu zbędnego kawałka musimy podnieść złącze, aby pozbyć się odpadu od spodu. Ostatnia czynność to położenie pasa i dociśnięcie go wałkiem.

(Visited 442 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *