Czym wykończyć ściany?

Obecnie mamy szeroki wybór form wykończenia ścian. Są wisienką na torcie aranżacji, nad którą spędzamy mnóstwo czasu. Warto pomyśleć nad odpowiednim wyeksponowaniu ścian, na których skupiamy największą uwagę przy remoncie wnętrza. Jak sprawić, żeby zwykła ściana była oryginalnym elementem wnętrza, a nie tylko jego tłem?

Ściany są przykrywane przez różnego rodzaju szafki, półki, obrazki. Ich aranżacja to już nie tylko malowanie ścian lub przyklejanie tapet. Pamiętajmy, że ściana może być samodzielną dekoracją, ale też tłem dla wybranych dodatków. Wszystko zależy od naszych upodobań oraz kreatywności. Planując wykończenie ściany, coraz częściej wybieramy ciekawe wzory i faktury. Najczęściej decydujemy się na jednolity wystrój wnętrza. Jest najbardziej popularny, ale też najbezpieczniejszy. Jeśli w pomieszczeniu mamy duże okna lub wyjście na taras, ściana, która mieści się na południe lub zachód od niego, może służyć jako akumulator ciepła. W zależności od użytkowania pomieszczenia, ściana może być również wyciszana. Jest to częste rozwiązanie wśród osób, które w swoich domach mają pracownię muzyczną, lub zależy im na prywatności. Jeśli planujemy malowanie ściany, zwróćmy uwagę na miejsca, które wymagają więcej uwagi. Przypadkowe zabrudzenia lub obtłuczenia można przykryć ciemniejszą farbą lub taką, która przykryje ubytki. Podczas wykończenia ścian należy przemyśleć, jakie oświetlenie najlepiej podkreśli ich wyjątkowość.

 222222

Wybierając tapety, jako wykończenie naszych ścian, możemy być pewni ich jakości. Duży wybór wzorów, pozwala na dopasowanie ich do każdego pomieszczenia. Mogą naśladować bogate tkaniny, dlatego idealnie sprawdzą się nawet w barokowych wnętrzach. W pokojach, najlepiej sprawdzają się tapety papierowe, winylowe oraz takie, które idealnie nadają się do malowania raufazy. W łazienkach i kuchniach, ze względu na możliwe obtarcia, zabrudzenia oraz wilgoć, najlepsze są tapety winylowe.

222

Jeśli jesteśmy miłośnikami drewna, możemy zdecydować się na fornir. Zajął on miejsce boazerii, ale jest od nich znacznie szlachetniejszy. Cienki fornir jest tańszy od litego drewna, jednak widać różnicę w jakości i trwałości materiału. Podobają Ci się drewniane ściany? Pomyśl nad tapetą imitującą deski. Producenci oferują wielki wybór kolorów, materiałów i faktur. Miłośnicy każdego stylu znajdą coś dla siebie. 

2222222222222222

Znacznie kosztowniejszym rozwiązaniem są okładziny kamienne. Akumulują ciepło, dlatego często stosowane są jako materiał energooszczędny. Na ścianie łazienek oraz pomieszczeń gospodarczych, stosowane są glazura i gres. Są trwałe oraz łatwe w pielęgnacji. Dzięki temu zdobyło dużą popularność. Możemy zastosować też płytki ceramiczne oraz kamienne. Przyklejając je do ściany musimy pamiętać, żeby podłoże było suche, równe i oczyszczone. Nieotynkowane ściany gruntujemy. W pomieszczeniach wilgotnych ściany powinny być zabezpieczone folią w płynie. Po wyschnięciu można układać płytki. Niestety, okładziny kamienne to duży wydatek oraz czasochłonny proces. Równie dobrze będą wyglądały tapety imitujące naturalne kamienie a ich cena i czas remontu znacznie się zmniejszą.

(Visited 427 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *