DIY: Tapetowanie szafy.

Tapetami ozdobisz nie tylko ścian lub sufitu. Jeżeli pozostała ci rozpoczęta rolka, pomyśl o oklejeniu mebli. Doskonale ozdobisz i odświeżysz wnętrze, a niepotrzebne skrawki się nie zmarnują. Zastanawiasz się, jak to zrobić?

Tapetowanie płycin

Rozpoczynamy od starannego przygotowania podłoża. W tym celu należy umyć płycinę wodą z dodatkiem mydła. Połyskliwą farbę trzeba zetrzeć kamieniem szlifierskim, tak, aby powierzchnia stała się matowa.

Zanim zaczniesz tapetowanie, zdecyduj, którą część wzoru chcesz wyeksponować. Następnie należy zmierzyć płyciny i ołówkiem zanotować ich wymiary na spodzie tapety. Wycinając tapetę, warto używać poziomicy, dzięki czemu linie na pewno będą proste.

koo

Przy wycinaniu płycin musimy dodać ok. 7, 5 centymetrowy margines, który przyda się do wyrównania tapety na płycinie. Dopiero wówczas można rozprowadzić klej na tapecie, dociskając ją do płyciny szczotką. Działanie takie ma na celu usunięcie ewentualnych zmarszczeń czy pęcherzyków powietrza.

Kiedy będziesz przycinać tapetę, na bieżąco sprawdzaj, czy jej boki przylegają do boków płyciny. Krzywe położenie wymaga odklejenia tapety, powtórnej przymiarki i przyklejenia jej na nowo.

Płycinę wycinamy krawędzią nożyczek. Zaginamy tapetę przy bokach listwy, delikatnie ją odciągamy, następnie odcinamy po utworzonym zgięciu i dociskamy szczotką. Nie zaleca się używać do ich cięcia noża, ponieważ można nim łatwo uszkodzić płyciny.

Zadbaj, aby po zakończonej pracy oczyścić panele z kleju, inaczej mogą pozostać na nich trwałe zabrudzenia.

 kooo

Tapetowanie w szafach

Ten efektowny pomysł najczęściej stosowany jest przy okazji zdobienia wnętrz urządzonych w stylu folk. Doskonale nadają się do tego tapety dekorowane motywami kwiatowymi. Najczęściej wykleja się półki, można jednak ozdobić także tylną ścianę mebla.

Żeby tapeta wyglądała efektownie, należy dokonać starannych pomiarów półek. Wycięte paski muszą być do nich doskonale dopasowane. Pasy przyklejamy specjalistycznym klejem do tapet, co gwarantuje ich ścisłe przyleganie do półek. Tak, jak w przypadku tapetowania płycin musimy docisnąć tapetę szczotką, aby wyeliminować nieestetyczne pęcherzyki powietrza i zmarszczenia.

kooooo

Po oszacowaniu wymiarów tylnej ścianki szafy trzeba wyciąć odpowiedni kawałek tapety i równomiernie go przykleić.

(Visited 501 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *