Jak kupować starocie?

Wielu z nas marzy o wnętrzach urządzonych w „dawnym” stylu. Bez względu na to, czy preferujemy antyki jak z pałacu, meble w folkowym duchu czy też wyłącznie niewielkie dodatki, warto zapamiętać podstawowe zasady, którymi rządzi się udany zakup staroci. Targi i jarmarki to doskonała okazja do wyszukania aranżacyjnych „perełek”, ale także, niestety, ryzyko dokonania bardzo niefortunnej transakcji.

Kupuj z głową

Jak w przypadku innych zakupów, warto wiedzieć, czego właściwie szukamy. Swobodna eksploracja ma, oczywiście, wiele zalet, ale dobre przemyślenie celu finalnie opłaca się bardziej. Po pierwsze unikniemy zakupu produktów zbędnych, po drugie nie staniemy się ofiarami oszustów. Naiwny konsument łatwo pomyli oryginał z podróbką, nabywając, za spore czasem pieniądze, produkt niewart swojej ceny. Warto zatem posiadać rozeznanie cenowe, wiedzieć ile, mniej więcej, kosztują interesujące nas meble czy dodatki. Na targach i jarmarkach staroci negocjacja cen jest naturalna, a nawet mile widziana, możemy jednak być nieprzyjemnie zaskoczeni, gdy okaże się, że wytargowana przez nas kwota to wciąż o wiele za dużo niż wart jest przedmiot.

l2

Przewodnik mile widziany

Znajomy historyk sztuki lub kulturoznawca to bardzo pożądany towarzysz zakupów na jarmarku staroci. Nie tylko uchroni nas przed nietrafnym wyborem, lecz także może zarekomendować szczególnie warte uwagi produkty. A jeśli musimy radzić sobie sami? Warto czytać i uzupełniać swoją wiedzę, a także nie wierzyć bezkrytycznie we wszystko, co opowiada nam sprzedawca. Barwnie przekazana historia przedmiotu może nie być prawdziwa. Przyjrzymy się także samemu sprzedającemu, który powinien być dla nas wiarygodny. Pamiętajmy, że oferowany przedmiot może pochodzić z kradzieży.

s233

Antyk(i) we wnętrzu

Dokonałeś udanych zakupów? Gratulacje! Teraz czas zadbać o to, aby interesująco wyeksponować meble lub dodatki. Bez względy na to, czy chcemy tworzyć aranżację jak z odległej epoki czy, nieco przewrotnie, wyeksponować antyk w nowoczesnej aranżacji, pamiętajmy o umiarze i dobrym smaku. Jeśli mebel jest bogato zdobiony, nie stawiajmy na nim kolejnych misternych dekoracji. Jeśli dysponujemy niewielki metrażem zrezygnujmy z monumentalnych komód i szaf na rzecz subtelnych dodatków. Pamiętajmy również, by meble i kolorystyka ścian były względem siebie kompatybilne. Jako tło dla drewnianych, starych, mebli doskonale sprawdzają się tapety ozdobione ornamentami roślinnymi. Dzięki nim wnętrze będzie świetnie imitować pałacową komnatę.

(Visited 152 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *