Jak nakleić fototapetę?

Samodzielne przyklejenie fototapety wydaje się proste. Należy jednak zwrócić uwagę na dokładność swojej pracy oraz pamiętać o poszczególnych elementach. Z tą wiedzą wszystko stanie się prostsze.

Fototapeta może stać się wyjątkową ozdobą, która odmieni Twoje wnętrze. Jej naklejenie nie wymaga wielkiego wysiłku oraz pomocy specjalisty. W zależności od swoich upodobań, możesz ją dobrać do każdego stylu w pomieszczeniu. Ożywi wnętrze lub nieco stonuje jego oryginalny charakter. Zanim jednak zabierzesz się za jej nakładanie, dokładnie sprawdź czy nie posiada wad. Jeśli je znajdziesz, koniecznie wymień fototapetę na nową. Pamiętaj, że przed przystąpieniem do naklejania fototapety, z wybranej powierzchni należy ściągnąć gniazdka oraz gwoździe. Podłogę wyłóż folią, która uniemożliwi zabrudzenia i zabezpiecz ją taśmą malarską.

j1

  1. Niezbędnymi narzędziami, które będą Ci potrzebne do przyklejenia fototapety jest klej do tapet (którym fototapeta zostanie wcześniej pokryta), wiadro z wodą, płaski pędzel, wałek gumowy oraz proszek gruntujący. Przyda się także poziomica oraz nożyk, którym przytniesz wybraną fototapetę.

  1. Następnym etapem jest zaszpachlowanie wszelkich odprysków i nierówności na ścianie. Następnie, jeśli ściana pokryta jest chłonnym materiałem, należy ją zagruntować. Pomalowana jest farbą? Wystarczy ją delikatnie przetrzeć papierem ściernym. Po zagruntowaniu, czekając aż ściana wyschnie, możesz wziąć się za przygotowanie kleju. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z ulotki zamieszczonej przez producenta.

    j2

  1. Teraz, do dzieła ! Fototapetę połóż na folii malarskiej. Najlepsza do tego będzie podłoga lub szeroki stół. Dzięki temu, niczego nie pobrudzisz. Następnie pomaluj spód fototapety, klejem. Gdy zostanie pomalowana, złóż ją na pół, na około 5 minut. Pozwoli to na łatwiejsze wchłonięcie się kleju.

  1. Pamiętaj, że fototapetę należy mocno docisnąć do podłoża. Żeby materiał należycie pokrył powierzchnię najlepiej zrobić to w tzw. jodełkę. Zacznij od środka, a następnie delikatnie na boki. Pomoże Ci w tym wałek gumowy, który dodatkowo wygładzi materiał. Dzięki temu unikniesz zgrubień czy załamań. Jeśli jednak zdarzyły Ci się bąble na fototapecie, nie przejmuj się. Z czasem się wchłoną. Zostały? Wtedy należy zaaplikować w nie odrobinę kleju, a następie delikatnie dociskać. Gdy fototapeta zostanie przyklejona, musisz dociąć ją specjalnym nożem introligatorskim. Na końcu sprawdź, czy wszystkie rogi zostały dobrze przyklejone.

(Visited 522 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *