Małe mieszkanie? Duże możliwości!

Małe mieszkanie ma swoje zalety. Jest przytulne, mniej kosztowne w utrzymaniu, umożliwia łatwy dostęp do wszystkich sprzętów. Czasem jednak marzy nam się nieco większa przestrzeń, zwłaszcza, gdy liczba domowników przewyższa liczbę pokoi. Jak temu zaradzić? Odpowiednio umeblować wnętrze, które wizualnie zyska na przestronności.

biggg

Skrytki, schowki i pastele

Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, staraj się zaprowadzić w niej idealny porządek. Już kilka porzuconych w przypadkowych miejscach przedmiotów powoduje wrażenie bałaganu. Meble powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce, niezbyt masywne. Jak pomieścić w nich wszystkie potrzebne sprzęty? Przydają się różnego typu schowki i skrytki, pojemniki ukryte w siedziskach, pokrowce na odzież wsuwane pod łóżko, stoliki z podnoszonym blatami. Chętnie stosowane rozwiązanie to meble wielofunkcyjne, np. fotele z wbudowanymi szufladkami, rozkładane sofy, łóżka z ramami wyposażonymi w półki.

bigg

Wybierz jasne tapety

Najpopularniejszym sposobem optycznego powiększenia wnętrza jest wybór tapet, które „oszukają” oko. Sprawią, że pokoje będą wyglądały na wyższe i szersze niż są w rzeczywistości. Doskonały pomysł to zastosowanie tapet w paski, czyli klasyki raz za razem powracającej w wielkim stylu na salony (i nie tylko). Najlepszy pomysł to tapety w łagodnych barwach, bez dodatkowych zdobień. Biel okazuje się bezkonkurencyjna, a obok powiększenia wnętrza potrafi także je rozświetlić. Jeśli koniecznie chcesz wprowadzić mocniejszy akcent kolorystyczny, niech będzie to detal na jaśniejszej płaszczyźnie, np. granatowy border towarzyszący białej tapecie.

bigggg

Siła optycznego złudzenia

Fototapeta to nie tylko ozdoba ściany. Ta efektowna dekoracja może także dodać przestrzeni przestronności. Które wzory sprawdzą się najlepiej? Wszystkie z tzw. wydłużoną perspektywą, czyli tunele, drogi, i różnorodne pejzaże.

Nadmiar barw nie sprzyja przestronności, dlatego fototapetę umieszczoną na jednej ścianie należy otoczyć jasnymi płaszczyznami bez wzorów. Białe lub pastelowe ściany będą dla niej doskonałym tłem. Jeżeli wybieramy kompozycję, na której wydłużenie perspektywy jest bardzo wyraziste (ścieżka wiodąca w głąb plaży, łąki, lasu, kilku wymiarowa abstrakcja) można zdecydować się na wielokolorowy wzór. Dla innych fototapet lepsze będą stonowane barwy, konwencja czarno – białej fotografii lub sepia. Wzorzyste fototapety powinny mieć drobne zdobienia – duże i kolorowe zostawmy obszernym wnętrzom.

(Visited 485 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *