Pokój dziecka – 5 sposobów na komfortowe wnętrze

Zaaranżowanie dziecięcego pokoju to trudna sztuka. Głównie dlatego, że pokój ma podobać się nie tylko nam, ale przede wszystkim naszemu dziecku. Poza tym chcemy by był radosny, funkcjonalny i bezpieczny. Połączenie wszystkich tych cech wydaje się niemożliwe? Spokojnie, przedstawiamy pięć skutecznych sposobów na komfortowe wnętrze.

 


Komfort jest najważniejszy

Niezależnie od metrażu i preferencji dziecka pokój powinien spełniać kilka podstawowych warunków. Poniżej lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy urządzaniu pomieszczenia dla pociechy.

1. Dobrze dobrane kolory
Wybór koloru ścian to pierwsza i najważniejsza decyzja. Jeżeli na tym etapie popełnimy błąd efekt ostateczny może być bardzo daleki od oczekiwań. Najlepszym rozwiązaniem będą barwy o neutralnych, jasnych odcieniach. Dlaczego? Ponieważ ciemne w nadmiarze przytłaczają, a zbyt jaskrawe powodują zmęczenie. Jeżeli boicie się, że jasne ściany szybko się zabrudzą, postawcie na zmywalne farby lub tapety o wysokiej odporności na zmywanie. Ich żywotność i tak nie ma większego znaczenia – na przestrzeni lat pokój i tak trzeba będzie kilkakrotnie odświeżać żeby na bieżąco dostosowywać go do potrzeb i gustu dorastającego malucha. Wśród najbardziej komfortowych kolorów możemy wymienić m.in. wyciszającą zieleń, radosne pastele, stonowane beże. Na takim tle najlepiej wyróżnią się kolorowe zabawki, książki czy plakaty.

2. Podział pokoju na trzy strefy

Komfort w pokoju dziecka zapewni podzielenie go na trzy umowne strefy: kącik do nauki (jeżeli mamy dziecko w wieku szkolnym), do zabawy i do wypoczynku. Podstawowym wyposażeniem strefy do nauki jest biurko dopasowane do wzrostu dziecka i krzesło z regulowaną wysokością i kątem oparcia. Biurko stawiamy pod oknem (takie ustawienie zapewni dostęp do światła naturalnego), na nim umieszczamy lampkę. W tej strefie powinny również znaleźć się różnego rodzaju półki, schowki, organizery. Miejsce do zabawy najlepiej wytyczyć w środkowej części pokoju, natomiast w tej najbardziej zaciemnionej warto wstawić łóżko.

3. Wybór odpowiedniego oświetlenia

Światło to jeden z najważniejszych elementów wystroju. Jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka na każdym etapie jego życia. Dlatego też warto zainwestować w lampki, które będą dawały możliwość regulowania natężenia oświetlenia. Oprócz lampy wiszącej w centralnym miejscu na suficie zamontujcie mniejsze źródła światła, np. przy łóżku i na biurku.

4. Duża ilość schowków

Jakie są idealne meble do dziecięcego pokoju? Uniwersalne i funkcjonalne. Nie ma sensu kupować wymyślnych mebelków w dziwnych kolorach, które szybko się znudzą. W dziecięcym pokoju najlepiej sprawdzi się klasyka połączona z innowacyjnymi rozwiązaniami. Neutralne kolory, duża ilość szafek, skrytek i schowków to jest to. Dzięki nim z łatwością zapanujemy nas nieuniknionym bałaganem i wygospodarujemy wolną przestrzeń, która dziecko będzie mogło wykorzystać w dowolny sposób.

5. Kolorowe dodatki

Nie od dziś wiadomo, że o charakterze wnętrza decydują dodatki. To ten element wystroju, który najłatwiej zmienić. Zapytacie swoje dziecko, które kolory lubi najbardziej i poszukajcie dodatków odpowiadających jego upodobaniom. Możecie też zdecydować się na jeden konkretny wzór czy motyw, albo postawić na dodatki w kolorach tęczy. Przy neutralnych ścianach nawet różnobarwne dodatki będą wyglądały ślicznie.

Aranżowanie dziecięcego pokoju może być doskonałą okazją do poznania preferencji dziecka, a także do…wspólnej zabawy. Narysujcie swoje wymarzone pokoje, poszukajcie razem kolorowych akcesoriów, pozwól dziecku zrobić papierowe czapeczki dla ekipy malarskiej. Satysfakcja gwarantowana!

(Visited 328 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *