Przestrzeń przy drzwiach i oknach – jak poradzić sobie z tapetowaniem?

Tapetowanie okolic drzwi i okien wymaga nieco uwagi, ale można sobie z nim poradzić bez pomocy fachowca. Wystarczy poznać technikę szybkiej oraz efektywnej pracy, żeby wyeliminować potencjalne trudności. Przygotuj zatem nieodzowne narzędzia (zwróć uwagę zwłaszcza na nożyczki – nie mogą być zbyt ostre, bo nieestetycznie poszarpią tapetę) i poznaj zasady tapetowania przy oknach i drzwiach.

Okolice drzwi

Aby położyć tapetę w sąsiedztwie otworu drzwiowego należy założyć pas na futrynę, a naddatek odciąć nożem. Kolejny krok to dociśnięcie pasa do ściany i zagięcie szczotką jego odstającej części. Tapeta musi być docięta przy futrynie. W ten sam sposób kładziemy tapetę na ścianie nad drzwiami. Dobrze jest zostawić ok. 2 cm zakładki i przykleić ją na górze futryny. Po wykonaniu powyższych czynności przytnij i połóż nad drzwiami następny pas tapety.

big_95434-1_1

Tapety przy oknach

Jeżeli okno znajduje się na jednej linii ze ścianą, podczas tapetowania powierzchni wokół niego należy postępować identycznie jak w przypadku kładzenia tapety koło drzwi. Pas, który zachodzi na wnękę okna trzeba dobrze docisnąć do ściany, zaznaczyć nożyczkami przy framudze i odciąć zbędną część. Tapetę, która znajduje się wokół parapetu należy dociąć równolegle do niego, a następnie ukośnie, do rogu parapetu. Gdy tapeta jest już przyklejona, musimy docisnąć ją szczotką w kącie pomiędzy ścianą, parapetem a futryną. Zagiętą część pasa trzeba odciąć nożem.

Ościeża okien oraz drzwi

Najpierw należy uciąć pasek tapety o szerokości takiej samej jako głębokość górnego ościeża, z uwzględnieniem ok. 5 cm na zakładkę. Pas musimy posmarować klejem i złożyć na pół, ale jeszcze go nie zakładać. Pas ten trzeba następnie przyłożyć do pasa położonego przed wnęką okienną. Na ścianie nad oknem zaznaczamy szerokość, po tym smarujemy tapetę klejem.

b1

Oznaczona linia posłuży nad do przyklejenia pierwszego ościeża tapety. Miejsce przycięcia przypada w rogu na zakładce. Zakładka musi być dociśnięta szczotką, później zostanie pokryta następnym paskiem tapety.

Ostatni etap to położenie pasa na ścianie przy oknie. Trzeba przykryć nim zakładkę, natomiast resztę odciąć. Wreszcie zaginamy tapetę między ościeżem a futryną, natomiast pozostałą część wycinamy.

Pamiętaj, żeby nie spieszyć się i starannie wykonywać każdy z etapów pracy. O jej profesjonalnym przebiegu będą świadczyć czyste futryny drzwi oraz okien.

(Visited 1 682 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *