Sklepienia a tapetowanie

Samodzielne tapetowanie nie jest trudne, istnieją jednak powierzchnie, którym należy poświęcić więcej uwagi. Zaliczamy do nich, między innymi, sklepione przejścia. Żeby nieumiejętnie przyklejona tapeta nie zniszczyła ich uroku, należy starannie rozplanować pracę. Najlepiej wykorzystać tapety pozbawione misternych zdobień, jednobarwne lub z prostym wzorem. 

tapeta do eleganckich i luksusowych wnętrz

Sklepienie łukowe

Jeśli chcemy wytapetować łuk, należy najpierw dokładnie go zmierzyć. Trzeba zlokalizować jego środek, a następnie wyznaczyć prostą linię, która będzie stanowiła punkt wyjścia. Pierwszy pas tapety powinien sąsiadować z wyznaczoną linią – to najczęściej praktykowany sposób tapetowania. Istnieje jednak druga możliwość, zgodnie z którą należy zacząć tapetowanie od rogu, aby pasy scaliły się w centralnej powierzchni łuku. Pasy kładzione są następnie standardowo, z pozostawieniem ok. 2 cm tapety na tzw. zakładkę. Następnie tworzymy na łuku nacięcie oraz zwijamy naddatek tapety. Gdy ściany na zewnątrz łuku zostaną już wytapetowane, można przystąpić do pokrycia tapetą spodu łuku. Jeżeli masz zamiar wytapetować ścianę tylko z jednej jego strony, nie należy ucinać tapety równo z jego brzegiem. Zaleca się pozostawić wąski, niespełna centymetrowy, odstęp, dzięki czemu pas się nie wystrzępi. Na koniec warto zadbać o estetykę całości. Żeby wytapetowane sklepienie wyglądało estetycznie, należy przyciąć tapety wewnątrz łuku równo z grubością ściany.

tapeta pudrowy róż

Sklepienie prostokątne

Bardzo ważne jest, aby w sklepieniu znalazł się cały pas tapety. Po wymierzeniu szerokości należy zaznaczyć ją też na ścianie pokoju, w stronę naroża we wnętrzu. Bardzo ważne jest precyzyjne położenie pierwszego pasa. Powinien on pokryć pionową ścianę w przejściu oraz przechodzić na jej bok. Kolejny krok to ucięcie pasów wiążących, które muszą być na tyle długie, aby można było umieścić je pod spodem na sklepieniu w przejściu. Ostatni pas, który umieszczony jest z boku, powinien być tak samo położony, jak pierwszy. Finalny etap pracy to uzupełnienie odstępów między pasami znajdującymi się pod sklepieniem. W tym celu należy uciąć pasy i podwinąć ich górne końcówki tak, aby usytuować je pod tapetą. Żeby zlikwidować zaistniałe odstępy, należy docisnąć pas znajdujący się pod sklepieniem.

(Visited 334 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *