Nakładanie farby na ściany to nadal popularny, jednak dający ograniczone możliwości sposób dekorowania wnętrz. Jeśli chcesz się wyróżnić – postaw na prawdziwie modne rozwiązania. Wbrew pozorom nie trzeba wiele, aby uzyskać spektakularny efekt. Często wystarczy inaczej ozdobić jedną ścianę, a cała aranżacja zyskuje niepowtarzalny charakter. Zastanawiasz się, co wybrać na ścianę zamiast farby? Zadajesz sobie pytanie, co jest lepsze – tapeta czy malowanie? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Tapeta czy malowanie? – najgorętsze trendy
Zacznijmy od tego, że współczesne tapety to coś zupełnie innego niż dekoracje ścienne sprzed lat. Zarówno w kontekście wzornictwa, stopnia trudności montażu, jak i materiałów, z których są wykonane. Dzisiejsze tapety pozwalają na osiągnięcie zachwycającego efektu niewielkim nakładem pracy. Wystarczy nanieść wyrazisty wzór wyłącznie na jedną ścianę pomieszczenia, aby stworzyć nietuzinkową aranżację. Dzięki temu, że ozdoby wykonane są z materiałów odpornych na wilgoć i ogień, możesz spokojnie stosować je także w kuchni i łazience. Trzeba tylko zdecydować jaką tapetę wybrać i gdzie ją umieścić.
Jeśli chcesz ukryć niedoskonałości ścian, postaw na tłoczone lub spienione tapety winylowe. Pamiętaj, że decydując się na położenie farby, będziesz musiał opracować wszystkie nierówności i pęknięcia.
Rodzaje tapet oraz ich przeznaczenie
Poniżej przedstawiamy gatunki ozdób ściennych oraz miejsca domu, w których się sprawdzą. Wyróżniamy tapety:
- klasyczne papierowe: wykonane z dwóch warstw materiału, najbardziej popularne, ale najmniej wytrzymałe. Przeznaczone są do sypialni, salonu i pokoju dziecięcego;
- winylowe (z papierowym spodem): pokryte warstwą specjalnego tworzywa PVC, odporne są na wilgoć, promieniowanie UV i zabrudzenia. Można je myć, doskonale sprawdzą się w kuchni i łazience;
- na fizelinie: winylowe (odporne na zmywanie) lub laserowe (odporne na szorowanie), promieniowanie UV. Można je stosować w każdej części domu – także w kuchni i łazience;
- z włókna szklanego: odporne na ogień, wilgoć, mechaniczne uszkodzenia, promieniowanie UV (sprawdza się w każdym wnętrzu). Zmywalna dekoracja, którą można malować;
- tekstylne: do dekoracji wyłącznie pomieszczeń, w których nie są narażone na brud i wilgoć;
- do malowania.
Jeśli lubisz częste zmiany, postaw na produkt wykonany na fizelinie. Arkusze, które chcesz wymienić, zerwiesz na sucho, a ściana pozostanie nietknięta. Aplikacja brytów fizelinowych jest także niezwykle łatwa. Klej nanosi się bezpośrednio na ścianę, a wzór nie ulega zniekształceniom.
Tapeta i malowanie – modny duet
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz tapetować całego pomieszczenia, zdecyduj się na aplikację ozdoby na jedną ścianę lub jej fragment. To niezmiennie najgorętszy z trendów w projektowaniu przestrzeni oraz prosty i ekonomiczny sposób na piękny wystrój. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne. Pozwala zaoszczędzić czas na szpachlowaniu i wygładzaniu nierówności. Na trzy ściany możesz nałożyć farbę, a na jedną, najbardziej problematyczną nakleić arkusze tapety winylowej (na fizelinie) ze spienionym wzorem, który ukryje wszystkie niedoskonałości.
Trwałość zawsze w modzie
Kolejnym atutem naklejania brytów jest wzmocnienie struktury ścian. Takie właściwości mają dekoracje wykonane z włókna szklanego. Zdecyduj się na ten wariant, jeśli zależy Ci na zwiększeniu wytrzymałości płyty kartonowo gipsowej. Włókno szklane wspaniale przyjmuje farbę, dlatego łatwo przemalujesz ścianę. Pamiętaj jednak, że to wybór niezwykle trwały, dlatego przy demontażu ozdoby mogą odchodzić niewielkie fragmenty tynku.
Surowy beton, miękkie pikowanie i kamień naturalny
Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze możesz zastosować na ścianę zamiast farby – rozważ jedną z najmodniejszych propozycji ostatnich lat:
- beton architektoniczny;
- eleganckie pikowanie;
- kamień naturalny;
- drewno;
- cegła.
Płyty z betonu strukturalnego, zwanego architektonicznym to rozwiązanie dekoracyjne, które wprowadza do wnętrza surową nowoczesność. Współcześnie dostępne są gotowe panele z różnokolorowego surowca. To duża innowacja, ponieważ jeszcze do niedawna to rozwiązanie oznaczało postawienie na ascetyczną szarość. Gotowe panele z pikowanym materiałem to odważna dekoracja, która sprawdzi się w sypialni. Natomiast drewno, kamień naturalny i deski dopasujesz do każdego wnętrza. W przypadku desek – konieczny jest jednak wybór odpowiedniego gatunku oraz jego właściwa impregnacja.
Bardziej ekonomiczną wersją powyższych propozycji są tapety naśladujące konkretny surowiec. Znajdziesz przekonujące dekoracje ścienne imitujące kamień, drewno i cegłę.
Podsumowanie
Odpowiadając sobie na pytanie „Co jest lepsze – tapeta czy malowanie?” musisz przede wszystkim zastanowić się, jaki chcesz osiągnąć efekt. Z pewnością nowoczesne tapety to niezwykle modne rozwiązanie, dające ogromne możliwości aranżacyjne. Znajdź wzór dla siebie!