Tapetuj.pl - sklep internetowy oferujący tapety ścienne, fototapety, plakaty, dekoracje i wiele innych
truck icon

Darmowa dostawa już od 300zł

cupon icon

Rabat -10 proc.! SPRAWDŹ! Wpisz kod extra10

phone icon
heart icon
do kasy suma: 0,00 zł

Co zrobić, gdy tapeta się odkleja?

Co zrobić, gdy tapeta się odkleja?

Jeśli tapeta w jakimś miejscu odpada od ściany, nie ma konieczności zrywania całego arkusza dekoracji. Wystarczy ponownie przytwierdzić odklejający się fragment. Wbrew pozorom nie jest wcale trudne. Jak więc prawidłowo przykleić tapetę, która się odkleja? Opisujemy w tym artykule.

Przyklejanie odpadających części tapety

W dużym skrócie wszystkie czynności, które musisz przeprowadzić to:

 • znalezienie wszystkich miejsc wymagających poprawek,
 • usunięcie pozostałości starego kleju,
 • oczyszczenie opracowanego fragmentu z pyłu;
 • nałożenie kleju,
 • dociśnięcie brytu do ściany i do sąsiedniego arkusza.

Zacznij od przyjrzenia się całej ścianie oraz znajdź wszystkie miejsca, w których widzisz, że bryty odklejają się lub zaczynają odchodzić od podłoża. W ten sposób wszystkie miejsca opracujesz za jednym razem i zaoszczędzisz sobie pracy w przyszłości.

Aby wszystkie działania przeprowadzić szybko i sprawnie, przygotuj następujące narzędzia:

 • duży miękki pędzel,
 • specjalny wałek do dociskania krawędzi tapet,
 • wąską szpachelkę,
 • miękką ścierkę lub gąbkę,
 • odpowiedni klej (być może tapeta odkleja się, ponieważ nie zastosowałeś odpowiedniego do gatunku tapety preparatu),
 • płaski pędzel.

Wybierz fragment, który opracujesz jako pierwszy i odchyl go od ściany. Następnie zajmij się usuwaniem starej spoiny. Możesz do tego wykorzystać wąską szpachelkę, jednak uważaj, aby nie uszkodzić nią dekoracji. Za pomocą suchego pędzla oczyść miejsce z pyłu i kurzu. Dopiero teraz przygotuj porcję odpowiedniego kleju, który nałożysz na bryt lub bezpośrednio na ścianę (jak to ma miejsce w przypadku klejów typu direct). Aplikuj preparat od środka fragmentu do zewnątrz. Dociśnij bryt do ściany przeznaczonym do tego wałkiem.

Zwróć uwagę, aby rogi i krawędzie przylegały dokładnie do podłoża, sprawdź, czy pod powierzchnią tapety nie zostały bąbelki powietrza. Nadmiar spoiwa wytrzyj suchą ścierką lub gąbką, niezwłocznie po dociśnięciu dekoracji do ściany. W ten sposób samodzielnie zaradzisz sytuacji, gdy tapeta się odkleja.

Odklejająca się tapeta ze ściany

Dlaczego tapeta odpada?

Pośród najczęstszych powodów należy wymienić między innymi:

 • źle dobrany, słabej jakości lub nieodpowiednio nałożony klej,
 • niewłaściwe zagruntowanie powierzchni lub niedokładne odtłuszczenie jej,
 • niedokładnie dociśnięte krawędzi brytów.

Właściwe przytwierdzenie krawędzi brytów do ściany ma kluczowe znaczenie, ponieważ klej w tych miejscach szybciej wysycha. Koniecznie podstaw na profesjonalny wałek, którym dociśniesz arkusze dekoracyjne do ściany.

Aby uniknąć sytuacji źle dobranego kleju – zwróć koniecznie uwagę, jakiego środka wymaga aplikowana przez Ciebie ozdoba. Tapety z włókna szklanego oraz te na podkładzie fizelinowym, wymagają kleju typu direct. Preparaty te nakłada się na bezpośrednio na ścianę. Jeśli decydujesz się na włókno szklane, wybierz odpowiedni klej, a tapeta nie powinna odpadać. W razie, gdyby z jakiegoś powodu odklejała się ona od ściany, ponowne przytwierdzenie jej fragmentu jest bardzo proste. Korektę montażu ułatwia sposób aplikacji środka klejące.

Dekoracje z włókna szklanego – co zrobić, aby tapeta się nie odklejała?

Żeby zapewnić odpowiednią przyczepność brytom z tego surowca, należy odpowiednio przygotować ścianę. Pamiętaj, aby ścianki z płyt gipsowo-kartonowych odpylić, natomiast podłoża cementowo-wapienne i cementowe zagruntować. Właściwe przygotowanie powierzchni pozwoli uniknąć problemów z przyczepnością tapety wynikających z niezapewnienia właściwego podłoża.

Podsumowanie

Jeśli szukasz dobrego kleju, akcesoriów lub tapet – zobacz naszą ofertę! Gwarantujemy doskonałą jakość i atrakcyjne ceny. Mamy bogaty wybór wzorów oraz rodzajów tapet. Proponujemy najwyższej klasy kleje i solidne narzędzia pomagające wytapetować każde pomieszczenie domu. Znajdziesz tu także gotowe przykłady aranżacji oraz liczne porady dotyczące wyboru dekoracji odpowiednich do stylu.

Zapraszamy w zachwycający świat dekoracji ściennych!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium