Nie da się ukryć, że kuchnia powinna być miejscem, które jest dopracowane z każdej strony. W końcu spędzasz w niej sporo czasu nie tylko gotując, ale także spożywając posiłki. Często jednak podczas aranżacji popełniamy wiele błędów, które skutkują nerwami podczas późniejszego użytkowania. Jakie to błędy i jak się ich wystrzegać?
Każdy z nas pragnie, aby jego kuchnia była jak najlepiej zagospodarowana, przy jednoczesnym jak najlepszym wyglądzie. Nie jest to wcale trudne, jednak warto zastanowić się nad tym, jakie kuchnia ma spełniać funkcje i jaki efekt pragniesz uzyskać. Niedomówienia powodują, że efekt finalny często nie jest taki, jaki sobie zamarzyłeś.
Łączenie ciemnego z jasnym często wygląda bardzo dobrze. Ta metoda jednak nie sprawdza się w małym pomieszczeniu, w którym to ściany są jasne, a meble ciemne. Takie rozwiązanie optycznie zmniejsza kuchnię, przez co staje się ona bardziej klaustrofobiczna. W przypadku małej kuchni najlepiej prezentują się jasne meble, które dodatkowo będą posiadały fronty o wysokim połysku. Umożliwi to odbijanie światła, przez co również przestrzeń zyska na metrażu.
Każda kuchnia musi posiadać miejsce, w którym będziesz w stanie przechować wszystkie swoje naczynia oraz potrzebny asortyment. Nic tak nie zaburza porządku kuchni, jak porozrzucane po każdej stronie opakowania z makaronem czy talerze, które nie mogą znaleźć swojego miejsca. W dużych kuchniach sprawdzą się otwarte półki, jednak w małych pomieszczeniach masz gwarantowany efekt bałaganu. Najlepszym rozwiązaniem będą zabudowane szafki aż po sufit oraz dodatkowe półki, na których umieścisz najczęściej używane przedmioty lub przyprawy.
Aranżując kuchnię często dbamy głównie o jej górne oświetlenie. Jak się okazuje, nie jest ono wcale takie najważniejsze. W końcu, podczas krojenia, najistotniejsze jest światło, które pada wprost na Twoje ręce. Umieść je w miejscu, przy którym najczęściej przyrządzasz potrawy. Zapomnij jednak o bardzo mocnych żarówkach. Światło powinno rozświetlać blat, a nie rzucać na niego cień.
Zafascynowani posiadaniem wyspy umieszczamy ją gdzie tylko się da. Niestety, ale wtedy mała kuchnia traci na swoim wyglądzie a także funkcjonalności. Następuje brak podstawowego miejsca do wykonywania czynności, a samo pomieszczenie wydaje się jakby mniejsze niż jest w rzeczywistości.