
Salon w eleganckim stylu to coś, czym każdy chciałby móc się pochwalić. Daje on poczucie luksusu, a więc poprawia nasz nastrój. W eleganckim salonie dobrze się odpoczywa i spędza czas z przyjaciółmi. Co jednak należy zrobić, żeby nasza aranżacja była spójna? Jak stworzyć wymarzony elegancki salon? Warto przyjrzeć się kilku szczegółom wnętrza.
Przestrzeń salonu
Po pierwsze zadbajmy o przestrzeń. Gdy myślimy o jakichkolwiek eleganckich wnętrzach, każde z nich można określić jako „przestronne”. Niezależnie od tego, czy jest to hol w luksusowym hotelu, sala bankietowa w pałacu królewskim, czy łazienka (zwana też pokojem kąpielowym) w willi celebryty – z całą pewnością ich metraż przekracza średnią.

Na takie wnętrza można sobie jednak pozwolić tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednio dużą ilość środków. A nie każdy ma to szczęście. Można natomiast zastosować kilka sztuczek, dzięki którym osiągniemy pierwszy krok do bycia właścicielem eleganckiego wnętrza – stworzymy przestrzeń tam, gdzie na pierwszy rzut oka jest jej bardzo niewiele!
Gdy jesteśmy na etapie bardzo dużego remontu, wyburzania czy demolowania niektórych części naszego mieszkania, mamy możliwości, które warto wykorzystać. Jeśli pozwalają nam na to warunki konstrukcyjne, wyburzmy jedną ze ścian – np. tę, która dzieli przedpokój i salon, albo tę pomiędzy salonem a kuchnią. Otwarta przestrzeń ciągle jest w modzie i sprawia, że całe mieszkanie wydaje się większe. Dzięki temu, że nasze oko nie zatrzymuje się już po paru metrach, ale sięga dalej, odpoczywa, relaksuje się, a to sprawia przyjemność. A o to przecież nam chodzi w elegancji, prawda? Duży metraż budzi też odpowiednie skojarzenia ze wspominanymi wcześniej luksusowymi miejscami. Daje też więcej wariantów aranżacji salonu.
W sytuacji, gdy nie mamy okazji do dużego remontu, musimy działać inaczej. Iluzję większej przestrzeni w salonie stworzymy na kilka sposobów.
Zawieszenie zwiewnych zasłon, przez które okno wyda się większe, a pomieszczenie wyższe, to jedna z najszybszych metamorfoz. Zastosowanie lekkich, miękkich tkanin w innym charakterze także zda egzamin. Półprzezroczyste firanki czy dywan z grubym włosiem dzięki różnorodności tekstur urozmaicą pokój – gdy dużo dzieje się we wnętrzu, zyskuje ono na przestrzeni.

Popularnym sposobem są lustra. Wystarczy jedno zawieszone na ścianie, by odmienić pokój. Jego powierzchnia odbija wnętrze salonu, dzięki czemu wymiary pomieszczenia optycznie wydają się większe. Dodatkowo idealnie gładka, lśniąca szklana tafla jeszcze bardziej wzbogaca i uatrakcyjnia salon.
Stworzenie przestrzeni w małym salonie jest możliwe także dzięki elementom wystroju o trójwymiarowym efekcie. To metoda dla tych, którzy lubią zabawę formą i chętnie decydują się na odważniejsze rozwiązania. Wystarczy umieścić na ścianie tapetę lub fototapetę z trójwymiarowym motywem – salon od razu nabierze głębi. W tak urządzonej przestrzeni znacznie łatwiej zbudować elegancką atmosferę.
Eleganckie kolory
Każdy projektant – czy to wnętrz, czy ubrań, czy grafiki – doskonale wie, jak ważną rolę w odbiorze rezultatu ich pracy odgrywają kolory. Elegancja i produkty premium kojarzone są z ciemnymi odcieniami. Czerń, butelkowa zieleń, granat, bordo – to kolory luksusowe, ekskluzywne. Dają wrażenie wysokiej jakości.
Tę prawidłowość z łatwością można przenieść do własnego salonu. Zwiększymy jego elegancję, wprowadzając do wnętrza kilka elementów w głębokich kolorach. Kwestie kolorystyczne trzeba jednak dobrze przeanalizować. Łatwo tu niestety o przesadę, niedopasowanie lub nawet kicz. Dlatego przemyślenie koncepcji salonu nie powinno być zaniedbane bądź zrobione pobieżnie.

Na dobry początek można wykorzystać dodatki. Welurowe obicia poduszek, dywan o jedwabistym wykończeniu czy lampy i wazony z przydymionego szkła będą zalążkiem eleganckiego pokoju dziennego. Najlepiej łączyć je z w miarę neutralną, stonowaną kolorystyką.
Następnym etapem są meble. Ciężkie kanapy obite aksamitem i komody lub stoły z egzotycznego drewna to elementy obecne w każdym luksusowym salonie. Siedziska, fotele, krzesła powinny oczywiście być wygodne, gdyż komfort to kolejna cecha elegancji. Jeżeli pozwala nam na to miejsce – warto poszaleć także z gabarytami mebli. Już była o tym mowa, ale powtórzmy: przestronne równa się luksusowe.
Elegancki salon można również wykreować, wprowadzając do niego zaledwie jeden (ale bardzo wyrazisty!) element – tapetę. Wszystkie ściany ozdobione tym samym motywem utrzymanym w kolorach z ciemniejszej strony palety barw to odważne posunięcie, ale gwarantuje pożądany efekt. Oferta ozdób ściennych jest teraz bardzo szeroka, jest więc w czym wybierać: tłoczone, gładkie, z połyskiem, teksturowane, w dowolnym kolorze. Stworzą salon wyglądający niczym z najznamienitszych rezydencji.
Co ciekawe, równie eleganckiego sznytu mogą nadać kolory bardzo jasne. Choć są całkowitym przeciwieństwem ciemnych i intensywnych barw, także biele, beże i jasne szarości sprawiają, że pomieszczenia stają się eleganckie. Warto wtedy kierować się motywem total look. Ściany, meble i dodatki utrzymane w jednym, jasnym kolorze stworzą salon o luksusowym, szlachetnym charakterze, nieskażonym niepotrzebnymi rozpraszaczami. Taki elegancki salon warto uzupełniać błyszczącymi akcesoriami. Może się jednak okazać, że nie jest to wnętrze dla każdego – nie wszyscy dobrze się czują w tak „sterylnych” pokojach.
Spójność aranżacji
Decydując się na stworzenie eleganckiego salonu, trzeba pamiętać, że to postanowienie, które wymaga konsekwencji. Każdy może mieć swoją własną wizję tego pomieszczenia. Może to być styl nowoczesny, tradycyjny, skandynawski albo jeszcze inny. Ważne, żeby starać się utrzymywać jego spójność.

Nowoczesny minimalizm, często zmiksowany nawet z ascetyzmem, to opcja ciesząca się powodzeniem zwłaszcza wśród młodych ludzi. Charakteryzuje się prostotą formy – meble nie są wyszukane, mają gładkie powierzchnie, proste fronty, często na wysoki połysk. Rezygnuje się tu z wszelkich elementów ozdobnych. Drzwiczki czy szuflady nie mają gałek; nie znajdziemy tutaj również sztukaterii czy wymyślnych wzorów. Z całą pewnością pojawi się za to metal, surowe drewno i szkło. Nowoczesność w eleganckim salonie łatwo jest stworzyć i utrzymać, gdyż rynek oferuje obecnie wiele elementów pasujących do takiego wystroju.
Klasyczne, barokowe klimaty to z kolei rozwiązanie dla tradycjonalistów. Inspirowanie się estetyką sprzed 300-400 lat może wydawać się ryzykowne. Wcale jednak nie musi oznaczać stworzenia wnętrza staroświeckiego i niemodnego. Wystarczy zaczerpnąć z tej epoki to, co najlepsze – bogate kolory, strojne dodatki, fantazyjne meble, złote i srebrne detale. Dobrze jest wcześniej stworzyć projekt obejmujący wszystkie elementy salonu. Pomoże to w skomponowaniu całości w sposób elegancki i gustowny, a nie chaotyczny i przeładowany. Przemyślane wnętrze w barokowym stylu będzie cieszyć oko i poczucie estetyki przez długi czas.

Aranżacje nawiązujące do stylistyki konkretnego regionu cieszą się ostatnio olbrzymią popularnością. Nie każde mają w swojej naturze elegancję, jednak i one mogą stać się luksusowe. Styl skandynawski, grecki lub prowansalski tworzą wnętrza sielankowe, ale wystarczy kilka zabiegów, by mogły być wykorzystane z powodzeniem w eleganckim salonie. Zrezygnujmy z subtelnych motywów roślin polnych i dodatków o beztroskim charakterze. Zamiast tego wprowadźmy do pokoju kilka kryształowych naczyń i lustrzanych powierzchni. Jutowy abażur zamieńmy na szklany, a drewniany stolik kawowy na metalowy. Wciąż pamiętajmy jednak przy tym o zasadzie, że to spójność tworzy przejrzyste i eleganckie wnętrze. Nie przesadzajmy więc z różnorodnością dodatków.
Wyposażenie eleganckiego salonu
Wystrój wnętrza – w dużym uproszczeniu – składa się z dwóch elementów. Pierwszym są meble o dużych gabarytach: kanapa, fotele, szafa, stół. Tworzą one bazę dla pozostałych komponentów. Są to mniejsze meble i akcesoria: dywan, poduszki, lustra, wazony, podnóżki, a nawet koce, obrazy i ramki na zdjęcia. Jak je dobierać, by urządzić salon w eleganckim stylu?
Mając już odpowiednią przestrzeń, wybraną kolorystykę i wiedząc, w jakim kierunku kształtować kompozycję wnętrza, pozostaje zdecydować o funkcjonalności mebli. Nie mogą być tylko ładne lub stylowe. Żeby były w salonie czymś więcej niż tylko ozdobą, powinny być ergonomiczne i komfortowe.
Sofy, kanapy, fotele, krzesła – spędzamy w nich całkiem sporo czasu. Wykorzystujemy je podczas oglądania filmu, czytania książki, uroczystych kolacji czy nawet drzemki. Konieczne jest więc, aby były wygodne. Przetestujemy je przed zakupem. Rozsiądźmy się i sprawdźmy, czy nasze plecy odpoczywają, czy wysokość siedziska jest odpowiednia, czy materiał jest przyjemny w dotyku.

Stoły, ławy, komody, witryny – powinny być nie tylko eleganckie, ale także ergonomiczne. Wysokość blatów powinna być dostosowana do krzeseł lub foteli. Pozwoli to na komfortowe z nich korzystanie. Pojemność szuflad lub półek zależy natomiast od indywidualnych potrzeb. Dobrze jest wcześniej ocenić, ile miejsca do przechowywania będzie potrzebne w salonie, i dopasować do tego odpowiednie meble.
Wysoka jakość materiałów, z których wykonane jest wyposażenie pokoju dziennego, to gwarancja, że wygląd mebli długo nie ulegnie zmianie. Wytrzymałe tworzywo i dbałość o wykonanie sprawią, że posłużą przez lata. Nie warto więc na tym oszczędzać.
Elegancja salonu tkwi też oczywiście w detalach. Dodatki to nieodzowny element każdej aranżacji – to dzięki nim nabiera ona życia i charakteru. W luksusowych wnętrzach o ich atmosferze decydują błyszczące akcesoria i metaliczne lub kryształowe zdobienia. Szklane lampy, blaty stołów lub wazony złagodzą wystrój, dodadzą mu przejrzystości i lekkości. Połyskujące powierzchnie, ramy obrazów i małe ozdoby uzupełnią wykwintność pokoju dziennego. Elegancki salon ocieplą natomiast jedwabne kotary i miękkie dywany.
Elementów budujących salon o luksusowym charakterze jest dużo. Wystarczy wybrać tylko kilka z nich, żeby wnętrze nabrało elegancji, a co za tym idzie – całkiem nowego wyglądu.