Tapetuj.pl - sklep internetowy oferujący tapety ścienne, fototapety, plakaty, dekoracje i wiele innych
truck icon

Darmowa dostawa już od 300zł

cupon icon

Rabat -10 proc.! SPRAWDŹ! Wpisz kod extra10

phone icon
heart icon
do kasy suma: 0,00 zł

Okleiny meblowe – rodzaje, zastosowanie, montaż, pielęgnacja

Okleiny meblowe – rodzaje, zastosowanie, montaż, pielęgnacja

Okleiny meblowe to powszechne wykończenie wielu wyrobów stolarskich. Różnorodne rodzaje oklein meblowych pozwalają na efektowne dekorowanie wszelkich mebli i gładkich powierzchni. Każdy rodzaj okleiny ma swoje zalety, dobrze jest jednak wiedzieć, czym się od siebie różnią. W artykule scharakteryzujemy więc najpopularniejsze okleiny meblowe, a także poradzimy, jak je kleić i pielęgnować.

Okleiny są alternatywą do mebli wykonanych z litego drewna. Pozwalają niskim kosztem odmienić wygląd pojedynczego mebla lub wielu jednocześnie – przeobrażając całkowicie wystrój całego pomieszczenia. Większość z nas słyszała niejednokrotnie o okleinach meblowych, fornirze. Prawdopodobnie każdy miał z nimi styczność, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ich wykorzystanie jest powszechne i bardzo szerokie. Dowiedzmy się o okleinach jednak czegoś więcej!

Rodzaje oklein meblowych

Okleiny meblowe to samoprzylepne grube folie lub forniry, czyli cienkie płyty drewniane bądź drewnopodobne. Pokrywać można nimi meble i wszelkie powierzchnie płaskie. Okleinę kupujemy w rolkach lub w arkuszach skrojonych na wymiar. Poza tym okleinę możemy przycinać właściwie dowolnie, więc możliwe jest pokrycie powierzchni o różnorodnych kształtach. Wśród oklein możemy wyróżnić przede wszystkim następujące rodzaje: fornir naturalny, fornir modyfikowany i okleiny meblowe z PCV.

Fornir naturalny

Wytwarza się go z płatów naturalnego drewna – najczęściej dębu, buku – które łączą się w cienką (0,5-1 mm grubości) okleinę. Poszczególne arkusze pozyskuje się, skrawając je z drewna, a następnie z powrotem je ze sobą sklejając. Pozwala zachować to naturalny wygląd drewna, słoje, sęki i niepowtarzalną fakturę żywego drewna. Jeżeli drzewo posiadało niedoskonałości, fornir naturalny ich nie zamaskuje – pozostaną takimi, jakimi były. To jedyna wada forniru naturalnego; poza tym jest on świetną alternatywą dla litego drewna i cechuje się bardzo dużą wytrzymałością, nie ulega odkształceniom, nie ma pęknięć charakterystycznych dla pracującego naturalnego drewna.

Fornir modyfikowany

W przeciwieństwie do forniru naturalnego ten rodzaj – modyfikowany – posiada rysunek drewna, który uzyskuje się przez mechaniczne kształtowanie wzoru. Do produkcji forniru modyfikowanego wykorzystuje się drewno pochodzenia egzotycznego. Także poddaje się je skrawaniu, a następnie klejeniu, jednak w trakcie obróbki usuwa się przebarwienia i wszelkie niedoskonałości. Dzięki temu fornir modyfikowany pozbawiony jest skaz estetycznych i posiada powtarzalny wzór, który pozwala uzyskać spójność wyglądu mebli.

Okleiny meblowe PCV

To rodzaj okleiny meblowej, który powstaje z folii PCV, na którą nanoszony jest wysokiej rozdzielczości nadruk. Wyróżnia się on wzorami o idealnej spójności i kolorystyce. Okleiny meblowe PCV są odporne na promieniowanie ultrafioletowe, zarysowania i mycie. Pokryte warstwą lateksową są bezpieczne dla alergików – są bezzapachowe i nietoksyczne. Grafika nadrukowywana na folię może być dowolna, dzięki czemu okleiny meblowe PCV dostępne są w bardzo wielu wzorach.

Okleina meblowa drewno

Okleina meblowa drewno

 

Zastosowanie oklein meblowych

Mogłoby się wydawać, że okleiny meblowe to produkt, którego historia nie jest dłuższa niż kilkadziesiąt lat. Okleinę znali już jednak… Starożytni Egipcjanie. Stosowano ją także w Średniowieczu, a na szeroką skalę wykorzystywano od XVII wieku. Była wtedy przede wszystkim elementem dekoracyjnym. Ze względów ekonomicznych wykorzystuje się ją od ponad 200 lat. Jakie zastosowanie ma okleina meblowa współcześnie?

Okleina meblowa z forniru i jej wykorzystanie

Ponieważ okleina z forniru do złudzenia przypomina prawdziwe drewno, znajduje bardzo szerokie zastosowanie w meblarstwie. Obkleja się nią wyroby stolarskie z tańszego materiału, które dzięki okleinie nie odbiegają wyglądem od tych drewnianych. Pokrycie fornirem pospolitych mebli i tanich gatunków drewna pozwala uzyskać dobrą imitację produktów wykonanych z pełnego drewna.

Najczęściej okleinę meblową z forniru wykorzystuje się w celu obklejenia frontów klasycznych i uzyskania w ten sposób dekoracyjnego efektu. Oklejać nią można każdy rodzaj mebli: komody dziecięce, szafy, stoliki kawowe, szafki nocne, fronty kuchennych szafek. Okleinę z forniru wykorzystuje się już w trakcie produkcji mebli lub podczas ich odnawiania. Zdjęcie i montaż nowej okleiny meblowej jest znacznie bardziej ekonomiczne niż kupno nowego wyposażenia.

Zastosowanie okleiny meblowej z PCV

Ten rodzaj okleiny dzięki bardzo dużym możliwościom nadawania mu różnych kolorów i wzorów ma niezwykle szerokie zastosowanie. Można wykorzystać ją podobnie jak fornir – oklejając meble, ale folia PCV przylgnie do każdej gładkiej powierzchni. Świetnie nadaje się do mebli laminowanych. Okleina PCV może budzić skojarzenia z materiałem tanim, a nawet kiczowatym, ale taka nie musi być. Wysokojakościowa okleina z powodzeniem posłuży przez długie lata i będzie wyglądać nowocześnie i elegancko.    

Dzięki wytrzymałości i odporności na wilgoć okleina meblowa z PCV znajduje zastosowanie jako listwy przypodłogowe, wierzchnia warstwa drzwi, parapetów, framug, paneli ściennych, szafek i wszelkiego rodzaju mebli. Może posłużyć również w szybkiej metamorfozie mebla starego, zniszczonego lub już niemodnego. Okleiny meblowe we wzór granitu, geometryczny lub jednokolorowe dobrze sprawdzają się jako wykończenie blatów kuchennych i łazienkowych. Powłoka okleiny z PCV może różnić się także stopniem matu lub połysku. Matowa okleina dobrze wkomponuje się w meble klasyczne, natomiast błyszcząca lub satynowa – podkreśli nowoczesne wnętrza.

Okleiny meblowe samoprzylepne

 

Jak przykleić okleinę meblową

Przyklejanie okleiny meblowej nie jest czynnością skomplikowaną. Możemy jej montaż wykonać samodzielnie. Wystarczy trochę skupienia, precyzji i kilka naszych wskazówek. Na początek warto przygotować podstawowe narzędzia: nożyczki, nożyk i coś do wyrównywania powierzchni (np. wałek malarski). Przydatna może być też linijka oraz ołówek.

Jak przykleić okleinę z forniru?

Pierwszym krokiem podczas montażu okleiny fornirowej jest przygotowanie podłoża, do którego będzie przyklejana. Jeżeli znajdują się na nim resztki farby lub starej okleiny, należy je ściągnąć – zdrapując lub opalając. Gdy podłoże ma nierówności, dobrze jest je zeszlifować. Ubytki należy zaszpachlować. Powierzchnia powinna być sucha, czysta, odkurzona i odtłuszczona. Należy przygotować także okleinę – przyciąć ją do pożądanego kształtu (jeśli to możliwe na tym etapie).

Następny etap zależy od tego, czy okleina z forniru, którą wybraliśmy, jest samoprzylepna czy wymaga klejenia. Ten pierwszy rodzaj dotyczy z reguły niewielkich arkuszy okleiny. Wystarczy przyłożyć ją dokładnie do podłoża, a następnie przeprasować rozgrzanym żelazkiem. Większe powierzchnie należy dwukrotnie posmarować specjalnym klejem do forniru, pamiętając, by po każdej warstwie odczekać do jego wyschnięcia. Podobnie trzeba postąpić z okleiną. Kolejny krok jest już znajomy: przykładamy okleinę do mebla, dociskamy od środka na zewnątrz i prasujemy od wewnątrz ku brzegom. Na ten proces warto poświęcić czas – chcemy przecież, żeby klej dobrze chwycił. Jeżeli nie przycięliśmy okleiny przed klejeniem, teraz jest na to dobry moment. Nożykiem do tapet odcinamy naddatek okleiny. Nierówne brzegi można delikatnie zeszlifować papierem ściernym. Ewentualnie pęcherzyki nakłuwamy igłą i wypuszczamy powietrze.

Jak przykleić okleinę PCV?

Klejenie okleiny meblowej PCV zaczynamy od tego samego kroku jak w przypadku klejenia okleiny meblowej z forniru – od przygotowania podłoża. Jeśli jest gotowe, możemy przystąpić do kolejnych czynności.

Wiele folii PCV wykorzystywanych jako okleiny meblowe posiada samoprzylepną warstwę. W takim przypadku okleinę należy przyciąć do pożądanych wymiarów, z zapasem na krawędzie. Arkusz okleiny przykładamy do odnawianej powierzchni. Od dołu odklejamy fragment folii zasłaniającej klej. Dociskamy okleinę do podłoża i powoli odklejamy coraz większe fragmenty folii, zwracając uwagę, by okleina równo przylegała. Zapas okleiny zawijamy na krawędzie. Jeśli po przyklejeniu całego arkusza dostrzeżemy pęcherzyki powietrza, należy nakłuć je igłą i wyrównać w kierunku krawędzi. Ostatnim etapem jest zgrzanie całej powierzchni. Można to zrobić opalarką, ale wystarczy zwykła suszarka do włosów. Uważamy, żeby nie potraktować okleiny PCV zbyt wysoką temperaturą, która mogłaby stopić folię.

Jeżeli spodnia strona okleiny PCV nie jest samoprzylepna, należy do jej klejenia wykorzystać klej kontaktowy. Wygodnym rozwiązaniem jest klej w sprayu, który łatwo jest równomiernie rozprowadzić. Gdy powierzchnia pokryta jest już klejem, postępujemy podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów oklein meblowych. Powoli i dokładnie dociskamy okleinę – od środka do brzegów. Krawędzie również oklejamy lub nadmiar okleiny odcinamy nożykiem. Całość kończymy zgrzewaniem.

Ciemna okleina meblowa Jasna okleina meblowa

 

Jak myć, pielęgnować okleinę meblową?

Dbanie o powierzchnie okleinowe nie jest w żaden sposób skomplikowane. Wystarczy ciepła woda z niewielką ilością niezbyt mocnego detergentu – mydła lub płynu do mycia naczyń. Okleinę meblową czyścimy lekko wilgotną szmatką, następnie wycieramy do sucha. Należy zwrócić uwagę, by ściereczka nie była zbyt mokra. Nie można zmoczyć zwłaszcza krawędzi. I gotowe!

Warto pamiętać, iż ogromną zaletą każdego rodzaju okleiny meblowej jest jej trwałość i wytrzymałość. Nie trzeba się obawiać, że po pewnym czasie okleina zacznie samoistnie się odklejać, odbarwiać, płowieć. Produkty dostępne w sprzedaży są naprawdę wysokiej jakości, więc wzory są realistyczne, a ich estetyka jest satysfakcjonująca. Efekt uzyskany dzięki okleinom meblowym może zaskoczyć nas samych, a także wszystkich odwiedzających Twój dom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium