Tapetuj.pl - sklep internetowy oferujący tapety ścienne, fototapety, plakaty, dekoracje i wiele innych
truck icon

Darmowa dostawa już od 300zł

cupon icon

Rabat -10 proc.! SPRAWDŹ! Wpisz kod extra10

phone icon
heart icon
do kasy suma: 0,00 zł

Tapeta flizelinowa – jak ją położyć samemu

Tapeta flizelinowa – jak ją położyć samemu

Tapety na flizelinie to wytrzymałe i łatwe w montażu produkty. Czy będąc amatorem, można położyć tapetę flizelinową samemu? Można! Wystarczy kilka informacji i wskazówek, żeby tapetowanie przebiegło szybko i bez problemów. Jeśli dysponujemy nadmiarem wolnego czasu, a marzymy o metamorfozie wnętrza, która nie będzie kosztowna, to idealne rozwiązanie. Dzięki tapecie nasze cztery ściany mogą nabrać całkiem nowego charakteru. Bogata oferta wzorów umożliwia przy tym wybranie czegoś wyjątkowego i idealnie dopasowanego do nas.  

Zanim zabierzemy się do samodzielnego klejenia tapety, dobrze jest wiedzieć kilka rzeczy.

Czym jest tapeta flizelinowa?

Flizelina to poliestrowa włóknina, która powstała przez sklejenie albo termiczne połączenie włókien syntetycznych. Powszechnie stosowana jest do usztywniania i modelowania wyrobów odzieżowych i tekstylnych. Tapety o podkładzie flizelinowym powstały jako odpowiedź na trudne w montażu i łatwo ulegające uszkodzeniom tapety papierowe. Poliestrowa spodnia warstwa pełni funkcje zabezpieczające i wzmacniające. Dzięki niej tapeta jest mocniejsza, elastyczna, a więc nie marszczy się i nie rozrywa tak łatwo.

Tapeta na flizelinie w liście

 

Poza właściwościami wzmacniającymi tapety flizelinowe charakteryzuje też łatwość w klejeniu. Ich spód już został pokryty klejem, więc trzeba go nanieść jedynie na ścianę. Nie trzeba mieć specjalnego stołu ani czekać, aż klej zacznie wiązać. To ogromne ułatwienie, gdy nie mamy wprawy w tapetowaniu! Tapetę flizelinową jest w stanie położyć nawet całkowity laik w dziedzinie remontów.

Od czego zacząć tapetowanie?

Oczywiście od wybrania tapety! To jednak czynność bardzo przyjemna i niewymagająca absolutnie żadnej fachowej wiedzy. Pamiętać należy jedynie, by wybierać spośród flizelinowych tapet. Gdy zdecydowaliśmy się już na konkretny wzór, należy zmierzyć ścianę, by zakupić odpowiednią ilość rolek. Kalkulatory internetowe ułatwiają ich obliczanie. Dobierzmy jeszcze odpowiedni klej do tapet flizelinowych (każdy producent rekomenduje najwłaściwszy do swojego produktu), kuwetę, a także dwa wałki: do kleju oraz do dociskania i wygładzania tapety. Przydatne może być też wahadełko do wyznaczania pionu oraz nożyk do tapet.

Zestaw do samodzielnego tapetowania

Przygotowanie ściany do tapetowania

Mając wszystkie potrzebne akcesoria oraz tapetę, można przystąpić do przygotowania ściany. Powinna być czysta i sucha. Nie mogą znajdować się na niej plamy tłuszczu lub pleśni. Ścianę warto też odkurzyć. To bardzo ważny etap tapetowania, gdyż do nieprzygotowanego podłoża tapeta będzie źle przylegać lub bardzo szybko zacznie się odklejać.

Jeśli na ścianie znajdują resztki starej tapety, należy je zedrzeć szpachelką. Ściany malowane farbami można przetrzeć papierem ściernym, co zwiększy przyczepność kleju. Żeby ocenić, czy farba nie będzie przeszkadzać w klejeniu tapety, można przyczepić do niej kawałek taśmy klejącej, a następnie energicznie oderwać – jeśli na taśmie zostaną resztki farby, ściana jest przygotowana niedostatecznie i trzeba poświęcić jeszcze trochę czasu na starcie z niej kolejnych warstw.

Ściany mogą być poznaczone rysami, zadrapaniami lub nawet dziurami, np. po gwoździach. Takie ubytki należy zaszpachlować, a następnie przetrzeć drobnym papierem ściernym. Tłuste plamy można usunąć ze ścian za pomocą benzyny lub rozpuszczalnika. Można je też umyć ciepłą wodą z mydłem lub specjalnym płynem.

Jeśli obawiamy się, że nasze ściany źle przyjmą klej, można zdecydować się na ich zagruntowanie. To jednak zbieg, który wydłuży cały proces tapetowania, bo trzeba to zrobić przynajmniej dzień wcześniej. Wybierając białe, jasne tapety także dobrze jest do całości dodać jeden-dwa dni i przeznaczyć go na pomalowanie wybranej ściany na biało (jeśli jeszcze nie jest w tym kolorze).Dzięki temu będziemy pewni, że kolor ściany nie będzie prześwitywał przez tapetę.

Tuż przed tapetowaniem trzeba też zdjąć gniazdka, przełączniki, odmontować listwy przypodłogowe. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zdjąć ze ścian grzejniki.

W centralnym punkcie ściany należy wyznaczyć pion. Przyda się do tego poziomica lub specjalne wahadełko, które wskaże właściwy kierunek. Pion trzeba wyznaczać na każdej ścianie. Można go narysować przy pomocy linijki i miękkiego ołówka.

Klejenie tapet flizelinowych

Odpowiedni klej wybierzesz, kierując się wskazówkami producenta tapety. Pamiętaj, że opakowanie kleju nie może być otwarte, dziurawe ani uszkodzone – jeżeli do produktu dostało się powietrze, klej mógł stracić swoje właściwości wiążące. Żeby go rozrobić, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Po wymieszaniu powinien mieć jednolitą konsystencję.

Tapeta flizelinowa

 

Kolejne kroki montażu tapet flizelinowych to już czysta przyjemność! Klej umieszczamy w kuwecie i nabieramy wałkiem, pamiętając o pozbyciu się jego nadmiaru. Nanosimy go na ścianę, najlepiej na szerokość jednego pasa tapety z kilkucentymetrowym marginesem. Dbamy o to, żeby preparat był równomiernie rozprowadzony.

Tapetę przykładamy do linii pionu i doklejamy, dociskając od wewnątrz na zewnątrz, pozbywając się w ten sposób powietrza. Najlepiej użyć do tego specjalnego wałka, którym nie uszkodzimy nawet najdelikatniejszej tapety. Jeśli klej wydostanie się spod tapety, można go wytrzeć ręcznikiem.

Nadmiar tapety odcinamy nożykiem. Kolejne pasy kładziemy w ten sam sposób, dbając o to, by ściśle do siebie przylegały.

Zalety tapet na podkładzie z flizeliny

Flizelinowe tapety to nowoczesne produkty, które zostały zaprojektowane z dbałością o szczegóły. Wzornictwo jest różnorodne, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Kładzenie ich na ścianę nie jest trudne. Podkład z flizeliny sprawia, że tapetowanie jest szybkie i proste. Nie trzeba czekać, aż klej wsiąknie w tapetę, a smaruje się nim tylko ścianę. Dzięki temu nową dekoracją można cieszyć się już po niedługim czasie! Elastyczność i wytrzymałość tapety na flizelinie sprawia, że poradzi sobie z nią nawet amator.  

Olbrzymią zaletą tapet flizelinowych jest to, że w razie potrzeby można je oderwać ze ściany na sucho. Nie trzeba ich wcześniej namaczać. Nie zostawiają też po sobie żadnych resztek. Wystarczy tapetę podważyć i mocno pociągnąć.

Flizelinowy podkład tapety sprzyja też poprawieniu izolacji cieplnej. Miękki, grubszy od papierowego podkład może skryć przy okazji niewielkie nierówności ścian.

Samodzielne tapetowanie

 

Położenie samemu tapety flizelinowej to szybki sposób na metamorfozę wnętrza. Cały proces jest łatwy, więc wystarczy trochę wolnego czasu, by cieszyć nowym wyglądem. Każdy nas odwiedzający będzie zachwycony nie tylko efektem, ale też tym, że tapetę przykleiliśmy samodzielnie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium