Tapetuj.pl - sklep internetowy oferujący tapety ścienne, fototapety, plakaty, dekoracje i wiele innych
truck icon

Darmowa dostawa już od 300zł

cupon icon

Rabat -10 proc.! SPRAWDŹ! Wpisz kod extra10

phone icon
heart icon
do kasy suma: 0,00 zł

Tapety do malowania – niezbędne informacje

Tapety do malowania – niezbędne informacje

Gdy na naszych ścianach położone są tapety do malowania, odświeżenie pomieszczenia jest łatwe i szybkie. Takie produkty dają wiele możliwości, a ich metamorfoza jest niedroga. Jak się jednak za to zabrać i co warto wiedzieć o tapetach przeznaczonych do malowania?

Czym różni się tapeta do malowania od zwykłej?

Tapeta kojarzy się nam z dekoracją, której montaż i ściąganie są praco- i czasochłonne. Dobrze dobrana i dobrze położona tapeta może być piękną ozdobą pomieszczenia i intrygującym uzupełnieniem aranżacji – co jednak gdy chcielibyśmy wygląd naszych ścian zmieniać częściej, a nie mamy ochoty na długie remonty? Alternatywą są tapety do malowania! To rozwiązanie idealne dla lubiących częste metamorfozy, niezajmujące wiele czasu, a przy okazji ekonomicznie przyjazne.

Tapety do malowania mogą mieć różne faktury i tekstury. Imitują tkaniny, tynk, mają ozdobne tłoczenia. W przeciwieństwie do zwykłych tapet mogą być malowane i to wielokrotnie. Wystarczy położyć je raz, by cieszyć się nimi naprawdę długo. Są przy okazji bardzo wytrzymałe, więc świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach często użytkowanych. Strukturalne powierzchnie tapet do malowania maskują także nierówności i inne niedoskonałości ścian.

Tapety do malowania

 

Jakie tapety do malowania wyróżniamy?

Najpopularniejszymi tapetami do malowania są te wykonane z włókna szklanego. Charakteryzują się tłoczonym wzorem, który widoczny jest nawet po nałożeniu kilku warstw farby. Najczęściej przypomina tkaninę bądź płótno. Wysokiej jakości włókno szklane sprawia, że tapeta jest wytrzymała i świetnie radzi sobie z wilgocią. Jest odporna na zadrapania i można ją myć. Dzięki temu długo posłuży za dekorację ściany, nawet w najbardziej eksploatowanych pomieszczeniach.

Wśród tapet do malowania wyróżniamy także raufazę. To tapeta składająca się z kilku papierowych warstw, pomiędzy którymi znajdują się drewniane wiórki. Raufaza ma powierzchnię o wyraźnej strukturze, którą można malować wielokrotnie. Ten rodzaj tapet do malowania może mieć różną grubość, dzięki czemu rewelacyjnie maskuje nierówności i niedoskonałości ścian. Wykazuje także wysoką odporność na wilgoć. Zadrapania lub zarysowania na raufazie łatwo naprawić – wystarczy przemalować ją jeszcze raz, żeby tapeta znów wyglądała jak nowa.

Tapetami, które można malować, są także te akrylowe. To odmiana tapet papierowych, które pokryte są białą lub kolorową pianką akrylową. Mają grubą, wyrazistą strukturę. Dobrze izolują ciepło i dźwięk. Tapety akrylowe nie są tak odporne na zadrapania jak raufazy lub tapety z włókna szklanego, ale można je malować wiele razy.

Do malowania nadają się także tapety winylowe. Ich największą zaletą jest możliwość zmywania. Winylowa powierzchnia jest bardzo wytrzymała, ale nie można przemalowywać jej tak często jak raufazy lub włókna szklanego.

W razie wątpliwości, czy daną tapetę można malować, wystarczy spojrzeć na specyfikację danego produktu. Wśród danych technicznych powinna znajdować się odpowiednia informacja. Tapety do malowania będą miały właściwe oznaczenia.

Jaki klej stosować do tapet do malowania?

Klej do tapety do malowania musi być solidnym produktem, który wytrzyma tak długo jak sama tapeta. Należy poszukiwać więc kleju przeznaczonego specjalnie do tego typu produktów. Ponieważ klej ten przylgnie do naszej ściany na naprawdę długi czas, należy upewnić się, że zawiera substancje antygrzybiczne, stabilizujące i odpowietrzające. Dzięki temu mamy gwarancję, że w danym wnętrzu nic nie zaburzy zdrowego mikroklimatu. O tym, jaki klej najlepiej sprawdzi się do mocowania danej tapety do malowania, producenci z reguły informują na opakowaniu.

Tapeta do malowania z włókna szklanego

 

Jaką farbę stosować do malowania tapet?

Szukając farby do malowania tapety, nie znajdziemy tej specjalnie do tego przeznaczonej. Szeroka oferta farb pozwala jednak znaleźć produkt, którym można pomalować tapetę. Tapetę do malowania najlepiej jest pokryć farbą dypresyjną lub lateksową.

Tapety z włókna szklanego lub winylowe najlepiej maluje się farbami dypresyjnymi, zwanymi także emulsyjnymi. To najczęściej spotykane i stosowane farby – a to dzięki swojej wszechstronności. Malować nimi można różne powierzchnie. Charakteryzują się wysoką przyczepnością do podłoża, więc nadają się do pierwotnego i kolejnego, renowacyjnego malowania. Bez problemów farbą dypresyjną można pokryć tapetę kilkoma warstwami, osiągając dzięki temu równomierny kolor. Farby dypresyjne są rozpuszczalne w wodzie, więc nie wzbudzają wątpliwości natury ekologicznej. Ich emulsyjność nie ukryje niestety dużych niedoskonałości czy zniszczeń tapety.

Winylowe tapety możemy malować farbami lateksowymi. To emulsje, które świetnie kryją, są łatwe i szybkie w aplikacji. Dają satysfakcjonujący efekt nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Farby lateksowe dobrze ukryją niedoskonałości i zadrapania. Będą też stanowić zewnętrzną powłokę ochronną, dodatkowo wzmacniającą tapetę. Farby lateksowe mają właściwości wodoodporne.

Tapety do malowania możemy pokryć także farbą akrylową. To produkt, z którym dobrze się pracuje i rozprowadza po powierzchni. Farby akrylowe świetnie zamaskują niedoskonałości tapety – mogą jednak przy okazji ukryć także jej wzór.

Wybierając farbę, którą malować będziemy tapetę, warto zastanowić się nad tym, jakie będzie jej wykończenie. Powłoki półmatowe, satynowe dają przyjemny, subtelny efekt i podkreślają tłoczone wzory tapety do malowania. Mogą jednak także uwypuklić wszelkie jej mankamenty. Jeśli nasza ściana pokryta jest tapetą już podniszczoną, jej wady lepiej ukryje farba o wykończeniu matowym.

Jak położyć tapetę do malowania?

Położenie tapety do malowania niewiele różni się od klejenia zwykłej tapety. Zacząć należy od przygotowania ściany. Powinna być czysta, bez tłustych śladów czy pyłu. Można przetrzeć ją na mokro. Duże ubytki w ścianie warto zagruntować i wyrównać, ale mniejszymi nie musimy się przejmować – po to właśnie wybraliśmy tapetę do malowania, by takie niedoskonałości nie zaprzątały nam głowy.

Zanim przystąpimy do klejenia tapety, wyznaczmy pion za pomocą wahadełka lub poziomicy. Jeśli na ścianie znajdują się gniazdka lub przełączniki, warto je wcześniej zdemontować.

Teraz czas na montaż! Klej rozrabiamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie nakładamy go równomiernie na wcześniej zwilżoną ścianę. Tapetę przykładamy od sufitu, równo z linią pionu. Powoli schodzimy coraz niżej, dociskając tapetę od środka do brzegów. Na dole docinamy tapetę nożykiem. Całą powierzchnię wyrównujemy gumowym wałkiem, znów pamiętając o kierunku: od wewnątrz na zewnątrz, tak by ewentualne powietrze mogło ujść. Kontynuujemy, aż tapetą do malowania pokryjemy całą ścianę.

Nieco inaczej tapetowanie wygląda w przypadku raufazy. Wtedy klejem smarujemy tapetę, nie ścianę.

Tapeta nadaje się do malowania po min. 3 godzinach schnięcia.

Tapety do malowania farbą

 

Jak malować tapetę do malowania?

Malowanie tapety może wydawać się egzotyczne i trudne, lecz wcale takie nie jest. Wystarczy dobre przygotowanie, by cały proces przebiegł szybko i łatwo. Jeśli jesteśmy pewni, że nasza tapeta nadaje się do malowania, kolejnym – najważniejszym – krokiem jest przygotowanie podłoża. Tapeta, którą będziemy malować, nie może być zabrudzona, zakurzona, nie może mieć tłustych plam. Tapety do malowania, takie jak z włókna szklanego czy winylowe, można z łatwością wyczyścić wilgotną gąbką. Warto zwrócić uwagę, czy stara tapeta nie odkleja się lub nie odchodzi od ściany. Jeśli się tak dzieje, należy ją dokleić. Dopiero gdy jesteśmy pewni, że wszystko dobrze przylega do podłoża, możemy rozpocząć malowanie.

Tapetę malować można przy użyciu jednego z trzech narzędzi: pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. Popularną i stosunkowo szybką metodą jest malowanie wałkiem. Farba rozprowadzana w ten sposób pokrywa tapetę równomiernie. Podobny efekt uzyskamy, malując pędzlem, choć może być to bardziej czasochłonne. Malowanie tapety wałkiem czy pędzlem nie różni się znacznie od malowania ściany. Dobrze jednak, by te narzędzia miały nieco dłuższe włosie, dzięki któremu farba dotrze w zagłębienia, tłoczenia tapety i równo zamaluje cały jej wzór. Im bardziej strukturalna tapeta, tym włosie wałka lub pędzla powinno być dłuższe. Najszybciej tapetę pomalujemy metodą natryskową. Wymaga to jednak specjalistycznego sprzętu. Należy także pamiętać o ochranianiu dróg oddechowych – wdychanie rozpylonej farby jest niebezpieczne. Natryskiwanie farby na tapetę do malowania pozostawia powłokę idealnie równą.

Farba nie może być zbyt gęsta – w przeciwnym razie przysłoni wzór tapety. Jeśli nie jest dość rzadka, można rozcieńczyć ją odrobinę wodą (jeśli jest to farba wodorozcieńczalna). Dzięki temu możliwe stanie się uzyskanie jednolitego wykończenia.

Malując tapetę, dobrze jest pamiętać, w jakich warunkach najlepiej to robić. Idealne warunki do malowania to temperatura w pomieszczeniu nieprzekraczająca 28 stopni Celsjusza i wilgotność mniejsza niż 80%. Jeżeli tapeta wcześniej pokryta była ciemnym kolorem, konieczne będzie malowanie jej kilka razy lub wcześniejsze nałożenie warstwy podkładowej. Jaśniejsze kolory lub nową tapetę do malowania od razu można malować właściwą farbą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium