Tapetuj.pl - sklep internetowy oferujący tapety ścienne, fototapety, plakaty, dekoracje i wiele innych
truck icon

Darmowa dostawa już od 300zł

cupon icon

BlackWeek -20 proc.! SPRAWDŹ! Wpisz kod blackweek

phone icon
heart icon
do kasy suma: 0,00 zł

Trudno dostępne miejsca – pomysły na skuteczne i szybkie tapetowanie

Trudno dostępne miejsca – pomysły na skuteczne i szybkie tapetowanie

W trakcie samodzielnego tapetowania prędzej czy później dotrzemy do miejsc, które mogą okazać się nieco problematyczne. To przestrzenie w bliskim sąsiedztwie wyłączników światła, gniazdek kontaktowych, wywietrzników, kaloryferów i kominków. Nie oznacza to jednak, że należy obawiać się porażki. Zamiast tego warto poznać kilka zasad, dzięki którym doskonale poradzimy sobie z każdym trudno dostępnym miejscem.

Kaloryfery

Najlepszy sposób to zdjęcie kaloryferów ze wsporników. Dzięki temu tapetowanie stanie się praktycznie bezproblemowe. Po zakończeniu pracy zawieszamy wyczyszczony kaloryfer na miejscu i już. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy nie jesteśmy w stanie zdjąć grzejnika. W takim przypadku musimy położyć posmarowaną klejem tapetę na ścianie ponad nim. Żeby przykleić pas przy wspornikach trzeba rozciąć tapetę od dołu i docisnąć ją do ściany. Inny sposób polega na odmierzeniu położenia wsporników od razu na tapecie, a następnie nacięcia jej w tych miejscach przed położeniem na ścianie.

Włączniki i gniazdka

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań, pierwszy krok to bezwzględnie wyłączenie dopływu prądu. Dopiero później można zdjąć zasłonę wyłącznika i położyć tapetę. Należy ciąć tapetę na skos od środka wyłącznika ku jego rogom. Warto zostawić centymetrowy margines, a resztę odciąć. Następnie dociskamy tapetę do ściany. Pozostawiony wcześniej fragment tapety trzeba schować pod wyłącznikiem, poluzowując śrubki przytrzymujące jego zasłonę.

Schody

Jeżeli chcemy wytapetować ściany przy schodach, musimy wyposażyć się w rusztowanie. Tego zadania lepiej nie podejmować samodzielnie – jest dość problematyczne, zatem wymaga pomocnika. Należy rozpocząć od położenia najdłuższego pasa. Bardzo pomocne jest wcześniejsze zaznaczenie pionu, aby odmierzone tapeta mogła być dobrze wyrównana przy listwie podłogowej. Pasy powinny być dość grubo posmarowane klejem, dzięki czemu nie wyschnie on w trakcie tapetowania. Każdy z nich zwijamy w harmonijkę, co usprawnia ich przenoszenie. Następnie przyklejamy je nad schodami, ściana główna to ostatni etap pracy.

Kominek

W przypadku tapetowania ścian wokół kominka równie nieodzowny może okazać się pomocnik. Nie jest to bowiem zadanie najłatwiejsze, pochłania sporo czasu i wymaga dużej precyzji ze względu na załamania ścian. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Tapeta musi być położona tak, aby zachodziła na kominek. Trzeba zaznaczyć nożyczkami linię tnącą, a następnie obciąć zbędną część pasa. Kolejny etap to ponowne dociśnięcie tapety przy skraju kominka oraz dalsze obcinanie boków arkusza. Nie zapominajmy o każdorazowym dociskaniu, które zapewni efektowny wygląd całości.

Ciemna tapeta ścienna

Nowoczesna tapeta ścienna

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium