Tapetuj.pl - sklep internetowy oferujący tapety ścienne, fototapety, plakaty, dekoracje i wiele innych
truck icon

Darmowa dostawa już od 300zł

cupon icon

Rabat -10 proc.! SPRAWDŹ! Wpisz kod extra10

phone icon
heart icon
do kasy suma: 0,00 zł

Bądźmy ECO

Bądźmy ECO

Czym jest podejście ECO?

W przypadku niektórych produktów naprawdę trudno to stwierdzić. Marketerzy dodają etykiety, bawią się słowami i tworzą ikony oznaczając towar, i mianując go przyjaznym środowisku. Niektóre z poczynań to po prostu mniejsze zło, gdzie efekty nie są przyszłościowo zadowalające, ale możemy docenić na tym etapie świadomość. Zmiany podejmowane są na poziomie chemicznym, od najmniejszego budulca, aż po masowe zmiany w procesie produkcji. Firmy decydują się na wyeliminowanie składników pochłaniających więcej energii, zamieniając je na bardziej przyjazne środowisku – oczywiście mając na uwadze by jakość produktu nie malała.

Jeden z czołowych na świecie producentów tapet Graham & Brown kieruje się zrównoważonym rozwojem, aby dać klientowi najlepszy, najefektywniej wyprodukowany towar, który spełni jego oczekiwania przy minimalnym wpływie na koszty, środowisko i ostatecznie będzie nadawał się do recyklingu. Nie wszystko to jest dzisiaj osiągalne. Najbardziej ekologicznym dostępnym produktem jest w rzeczywistości tapeta w starym stylu, która niestety nie jest łatwa w aplikacji, wręcz trudna do powieszenia i usunięcia.

Klienci decydujący się na okładziny ścienne, chcą czegoś lepszego, co nie obciąży jednocześnie środowiska. Dlatego najważniejszą rzeczą jest bycie zrównoważonym biznesem, który zmniejsza negatywny wpływ produkcji na planetę. Takie myślenie przełożone na działanie pozwoli firmom na znalezienie najlepszych alternatyw w nadchodzących latach.

Ważne decyzje

Ogromne domy produkcyjne wyrabiają 10 milionów rolek tapety rocznie, co skutkuje zużyciem ogromnych pokładów energii. Dzięki działalności Streamlined Energy and Carbon Reporting (SECR) pojawiła się na rynku opcja zmierzenia ilości emisji gazów cieplarnianych i ich monitorowanie. Statystyki dają możliwość późniejszego zarządzania rezultatami, stawiania ambitnych celów i podejmowania nowych, ważnych działań.

Tu ważną decyzją może być przejście na odnawialną energię elektryczną. Ten krok obniża ilość emitowanych ton gazów cieplarnianych rocznie i zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o 29%.

Co dalej?

W XXI wieku postęp technologiczny zaskakuje nas z dnia na dzień. To za jego pomocą firmy mogą ulepszać swoje produkcje. Aktualnie posługują się różnymi opcjami i badają nowe rozwiązania, które wciąż potrzebują czasu na rozwój. Największe zużycie energii przy tworzeniu tapet dotyczy gazu. Na nim opiera się wytwarzanie ciepła w procesie produkcyjnym i spalanie gazów lotnych. Niestety możliwość przekształcenia istniejących maszyn w energię elektryczną ze źródeł odnawialnych nie jest łatwe – energia elektryczna jest po prostu znacznie droższa niż gaz.

W fabrykach dodatkowo trzeba uwzględnić moment spalania gazów lotnych ze spalin pieca, aby przekształcić je w czyste powietrze. Firmy używają do tego gazu cieplnego, a następnie wykorzystują wytworzone ciepło do ogrzewania systemu termicznego, który ogrzewa piece poprzez konwersję ciepła. Wówczas energia zostaje użytkowana dwukrotnie za jednym razem. A więc – gazy odnawialne, ale obecnie ich dostępność jest niewystarczająca, aby pokryć większość zapotrzebowania. Jednak czy kiedykolwiek będzie ich wystarczająco dużo?

Obecnie koszt takich gazów jest trzykrotnie wyższy niż koszt standardowego gazu. Gaz odnawialny jest wytwarzany w procesie fermentacji beztlenowej, w której materia organiczna, taka jak odpady zwierzęce i spożywcze, jest rozkładana przy braku tlenu w celu wytworzenia biogazu i bionawozów. To nowa technologia, a jej postępy są monitorowane. Przystępną strategią byłoby korzystanie z rozwiązań, które nie pogrążą działalności firm produkujących, ale pomogą utrzymać zarówno dobry stan planety, jak i samą działalność.

Ekologiczna produkcja tapet ściennych

LESS IS MORE – mniej odpadów, więcej czasu

Wytwarzanie odpadów to dosłownie strata czasu, energii i pieniędzy. Przykładowo Graham & Brown od ponad 20 lat wykorzystują papier z drzew pochodzących ze źródeł odnawialnych. Rocznie zużywają około 6000 ton papieru – a to bardzo dużo drzew. Jednak cała masa papiernicza pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

Do wyprodukowania tony papieru potrzeba średnio 24 drzew, z których produkowane jest 1300 rolek tapety. W tym stuleciu Graham & Brown wyprodukowali 299 milionów rolek tapet. Zaopatrująca firmę papiernia znajduje się na terenie lasu o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych, a ich drzewa są wykorzystywane i uzupełniane, w cyklu trwającym dziesięć lat. Nawet maszyny używane w lesie pracują na paliwie biodegradowalnym, więc żadne wycieki nie niszczą ekosystemu na dnie lasu.

Unikanie marnotrawstwa poprzez usprawnianie procesów oznacza, że wielkie firmy mogą efektywnie zarządzać zapasami. Ważne jest by monitorować produkcję, korzystać z systemów prognozowania i zarządzania nakładami w celu uzyskania najefektywniejszych rezultatów. Zawsze mając na uwadze zrobienie wystarczającej ilości.

Tapeta z nadrukiem cyfrowym

Sprzęt do druku cyfrowego zużywa w procesie tylko energię elektryczną, a cała energia elektryczna jest odnawialna.

Czyste powietrze

Tapeta najczęściej wykorzystują atrament powstały na bazie wody i jak można się spodziewać – atrament jest mokry, więc musi wyschnąć zanim będzie gotowy do zrolowania i owinięcia. Sześćdziesiąt lat temu wiązałoby się to z powieszeniem tapety do wyschnięcia na statywach nazywanych festonami. Był to jednak powolny i pracochłonny proces. Teraz do suszenia, utwardzania oraz spalania wszelkich emisji w tym procesie, używa się pieców. Ciepło ze spalania gazów przywracane do czystego powietrza jest poddawane recyklingowi w procesie produkcyjnym, dzięki czemu fabryki są bardziej energooszczędne. Do atmosfery uwalniane jest tylko czyste powietrze.

A ulepszeń na przestrzeni czasu będzie tylko więcej!

Barwniki i atramenty również mogą być ECO

W masowej produkcji, by wydrukować tysiące rolek tapety, zapotrzebowanie na kadzie z atramentem jest spore. Dobrą informacją jest to, że wszelkie atramenty pozostałe po zakończeniu procesu barwienia można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać, co oznacza zero odpadów. Dodatkowym plusem może być zmiana składu atramentu, gdzie w miejsce wody wykorzystuje się „toner”, który jest lepszy dla środowiska.

Opakowania

Paczki, przesyłki, ciągłe zużywanie dodatkowych opakowań, aby produkty zostały dostarczone w najlepszym i nienaruszonym stanie. Na tym etapie również można zaskoczyć korzystając z opakowań kartonowych wytwarzanych ze źródeł pochodzących z recyklingu lub ze źródeł kontrolowanych, gdzie każdy karton jest wykonany w co najmniej 70% z makulatury iw 30% z pulpy pochodzącej ze zrównoważonych źródeł.

ECO tapeta

W 2005 roku Graham & Brown wprowadzili na rynek pierwszą tapetę ECO, która została wydrukowana za pomocą atramentów wodnych na zrównoważonym papierze, a także zawierała folię ze skrobi kukurydzianej, która ulegała biodegradacji jako kompost. Niestety miała tendencję do biodegradacji na półce. Poszukiwania idealnych rozwiązań nadal trwają.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium