Jak kłaść tapety – o czym pamiętać?
Tapetowanie nie jest trudne i nie wymaga od nas posiadania szczególnych umiejętności, warto jednak wykonać je starannie, by niepotrzebnie nie przedłużać swojej pracy oraz nie zniszczyć materiałów. Oblicz, ile rolek tapety wykorzystasz, uwzględniając nie tylko wielkość pomieszczenia, ale także specyfikę wybranego produktu (istotne jest tu, czy wybierasz produkt z koniecznością dopasowania wzoru). Warto dokonać zakupu, uwzględniając niewielki zapas. Nawet jeśli nadwyżka nie zostanie wykorzystana przy tapetowaniu, może się przydać w sytuacji konieczności wymiany fragmentu tapety – nie wiesz, jak długo wybrany przez ciebie produkt będzie dostępny.
Jak przygotować ścianę pod tapetę?
Tapeta – jak położyć ją profesjonalnie? Nawet staranne kładzenie tapet nie gwarantuje udanej pracy, jeżeli wcześniej nie dowiesz się, jak przygotować ścianę pod tapetę. Powierzchnia, na której kładziesz tapety powinna być czysta, gładka i pozbawiona gwoździ czy śrub. Na ścianach nie mogą znajdować się kawałki starych tapet czy fragmenty płytek. Jeżeli powierzchnię pod tapety stanowi tynk, najpierw musi zostać zagruntowany. Oczyszczona lub zagruntowana powierzchnia musi schnąć przynajmniej dobę, zanim rozpoczniesz tapetowanie.
Wybór i zakup tapety
Wybierając tapetę, kieruj się nie tylko jej kolorystyką czy zdobieniami. Bardo istotne jest przeznaczenie produktu. Inny rodzaj tapety pasuje do salonu, inny do pokoju dziecięcego czy łazienki. Istotna jest również wielkość wnętrza czy stopień jego nasłonecznienia. Aby optycznie powiększyć pokój, postaw na tapety w pastelowych kolorach, chcąc sprawić, by ściany wydawały się wyższe, poszukaj tapet w pionowe paski. Jeśli zastanawiasz się, jak kłaść tapety i nie masz w tej pracy dużego doświadczenia, postaw na minimalizm i wybierz tapetę gładką zamiast tej ze skomplikowanymi ornamentami.
Wybór odpowiedniego kleju do tapet
Jeśli poświęcisz nieco czasu, by dowiedzieć się, jak kleić tapetę, unikniesz przykrych niespodzianek w postaci jej nieestetycznie odchodzących od ścian pasm. Podstawa to wybór dedykowanego kleju i uważne przeczytanie instrukcji. W przypadku tapet wykonanych z papieru klej nakłada się wprost na ich powierzchnię, natomiast podkład z flizeliny wymaga nałożenia kleju na ściany.
Jak kłaść tapety krok po kroku
Rozpocznij od narożników. Aby precyzyjnie wytypować miejsce krawędzi pasa, posłuż się poziomicą. Oznacz je linią, nanosząc znak w odległości około pół metra od narożnika. Nakładanie tapet zaczynamy od strony okna, dociskając nakładany materiał specjalnym wałkiem. Nieco trudniej niż ściany tapetuje się sufit. Trzeba zdecydować, czy ma to być opcja tapeta do sufitu czy niżej położona. Doprecyzowanie koncepcji pozwoli następnie prawidłowo odmierzyć linię, od której zaczniemy pracę. Warto również, jeżeli mamy taką możliwość, skorzystać z pomocy drugiej osoby, aby tapeta nie uległa sklejeniu. Precyzji w tapetowaniu wymagają nieco problematyczne przestrzenie wokół włączników i kontaktów, a także za kaloryferem, który należy wyłączyć przed tapetowaniem.
Przygotowanie podłoża
Zanim nauczysz się, jak położyć tapetę, poznaj zasady przygotowania podłoża. Usunięcie starych tapet powinno mieć miejsce z użyciem specjalnego środka służącego temu celowi. Unikamy w ten sposób zabrudzenia powierzchni czy odbarwień. Wyeliminowania dedykowanymi środkami wymagają także stare warstwy farb.
Przygotowanie kleju
Sprawdź, czy klej ma odpowiednią datę ważności i nieuszkodzone opakowanie. Bez względu na to, czy używany przez ciebie klej jest produktem uniwersalnym, czy dedykowanym do określonego rodzaju tapet, oszacuj, jaka ilość będzie potrzebna do tapetowania. Standardowe opakowanie produktu wystarcza zwykle na około 18 metrów kwadratowych ściany. Klej w postaci proszku należy połączyć z wodą, kierując się wytycznymi umieszczonymi na opakowaniu. Po trzykrotnym rozmieszaniu składników klej jest gotowy do użycia i możesz już planować, jak położyć tapetę.
Nakładanie tapety
Dobrze nałożona tapeta nie powinna się odkształcać, wybrzuszać czy odchodzić od ściany. Dlatego istotne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie powierzchni i wybór kleju, lecz także dokładne cięcie pasów tapety ostrym nożem, a następnie równe ich przyklejenie. Tym samym zacieramy ślady łączenia, które, uwidocznione, wyglądają nieestetycznie.
Chcąc dowiedzieć się, jak położyć tapety, można nie tylko sięgnąć po poradnikowe artykuły, ale również poprosić o radę specjalistów. Eksperci ze sklepu internetowego tapetuj.pl oferują profesjonalną pomoc i doradztwo w zakresie wszystkich zagadnień związanych z tapetowaniem. „Tapeta – od sufitu czy niżej?”, „Jak obliczyć potrzebną ilość rolek?”, „Czy poradzę sobie z pasowani em wzoru?”, „Którą tapetę wybrać?” – żaden z dylematów nie pozostanie bez odpowiedzi.