Czas na odświeżenie wnętrza. Powodów, dla których decydujesz się to zrobić, może być mnóstwo: stara tapeta uległa zniszczeniu, chcesz zmienić przeznaczenie i kolorystykę wnętrza, a może po prostu masz ochotę na coś nowego? Niezmienną koniecznością pozostaje dobre rozplanowanie pracy. Zanim położysz nowe tapety, musisz pozbyć się starych, to jasne. Zastanawiasz się jednak, jak zerwać tapetę, by zrobić to precyzyjnie i bezproblemowo? Spieszymy z odpowiedzią.
Jak przygotować się do zrywania tapet? O czym pamiętać?
Pierwszy etap prac to przygotowanie wnętrza. Podstawą jest bezpieczeństwo, należy zatem zabezpieczyć pomieszczenie przed wodą, zazwyczaj potrzebną do usunięcia tapet ze ścian. Wygodną opcją jest po prostu czasowe wyłączenie prądu, można jednakże poprzestać na dobrym zabezpieczeniu gniazdek. Kolejny krok to wyniesienie mebli lub przynajmniej dobre ich osłonięcie. Przyda się spora ilość folii, którą owiniesz wyposażenie wnętrza, zapobiegając zabrudzeniom. Folią warto również zabezpieczyć podłogę. Ze ścian powinny zniknąć wszystkie ozdoby.
Kiedy wykonasz czynności przygotowawcze, możesz skupić się już tylko na tym, jak zdjąć tapetę.
Usuwanie tapety na sucho
Tapety winylowe i flizelinowe, a także te wykonane z włókna szklanego, możemy spróbować ściągać na sucho. Należy jednak pamiętać, że nie w przypadku każdego rodzaju tapet jest to możliwe i wówczas trzeba zastosować sposób wykorzystujący namaczanie powierzchni. Zdjęcie tapet bez użycia wody należy zawsze rozpoczynać od rogu. W tym właśnie miejscu trzeba delikatnie podważyć tapetę za pomocą szpachelki, a następnie rozpocząć zeskrobywanie.
Potrzebne narzędzia do zrywania tapet na sucho
Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzeba nam wielu narzędzi: niezbędna pozostaje wspomniana szpachelka, dodatkowo można także wspomagać się skrobakiem. Usuwanie tapet przy ich użyciu jest skuteczne, bywa jednak bardzo żmudne. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy trzeba poradzić sobie z kilkoma warstwami tapet, które, dla oszczędności czasu podczas kolejnych metamorfoz wnętrza, układano jedne na drugie. Ponadto podczas pracy należy uważać, aby nie dopuścić do zniszczenia ścian. Zbyt mocny nacisk szpachelką na powierzchnię ścian sprawi, że powstaną w nich uszkodzenia, które niełatwo jest usunąć lub zamaskować.
Usuwanie tapety na mokro
Jak zdjąć tapetę ze ściany, jeśli możesz użyć do tego wody? Masz do wyboru dwie techniki. Możesz dokładnie spryskać tapetę wodą, odczekać kwadrans, a następnie rozpocząć usuwanie produktu. Jak w przypadku zdejmowania tapet na sucho, również zacząć należy od rogu. Zdarza się, że tapeta jeszcze dość mocno się trzyma, wówczas wystarczy jednak powtórzyć postępowanie: spryskać tapetę wodą, tym razem o wyższej temperaturze, odczekać i kontynuować usuwanie. Warto pracować bez pośpiechu, by nieopatrznie nie zerwać tapety razem z tynkiem. Drugi sposób różni się tylko sposobem namaczania tapety. Zamiast po spryskiwacz sięgamy po gąbkę i nanosimy nią wodę na ściany. To równie skuteczna metoda, choć zmiękczenie tapety może trwać nieco dłużej.
Potrzebne narzędzia do ściągania tapet na mokro
Kilka przedmiotów, które niemal zawsze znajdują się w naszych domach i wiedza, jak ściągnąć tapetę ze ściany, wystarczą, aby skutecznie zrobić to z użyciem wody. Przygotuj butelkę ze spryskiwaczem lub gąbkę – najlepiej dużą, średnio twardą i chłonną. Do usunięcia tapet na mokro przyda się także pędzel oraz, jeśli posiadamy tapetę wodoodporną, dedykowany wałek, tzw. perforacyjny. Znajdujące się na nim kolce nakłuwają starą tapetę, dzięki czemu używana do rozmiękczania ich powierzchni woda trafia do spodnich warstw produktu.
Jeżeli chcesz maksymalnie uprościć i przyspieszyć pracę, możesz zdecydować się na zakup preparatu do usuwania tapet. Produkt to koncentrat, który należy rozcieńczyć wodą, lub środek nakładany od razu na ściany. Dzięki niemu tapeta będzie odchodzić od ścian nie w formie fragmentów, a dużych pasm. Jeśli ten sposób wydaje Ci się interesujący, jednak dotąd nie używałeś wspomnianych preparatów, warto zasięgnąć opinii fachowców. Pracownicy sklepu tapetuj.pl pomagają w doborze akcesoriów do tapetowania, dzięki czemu kupujesz wyłącznie to, co niezbędne.
Alternatywną metodą jest sięgnięcie po odklejacz parowy. W trakcie jego zastosowania woda zmienia się w parę o właściwościach zwilżających tapetę. Wykorzystanie tego urządzenia umożliwia szybką i ekologiczną pracę.
Domowe sposoby na zrywanie tapet
Zastanawiasz się, jak zerwać tapetę ze ściany, sięgając po skuteczne domowe sposoby? Z pomocą spieszy uniwersalny ocet, który, jak wiemy, znajduje zastosowanie nie tylko w naszych kuchniach. Wystarczy wlać go do letniej wody (w proporcji pół na pół), a następnie rozpocząć namaczanie ścian, stosując w tym celu gąbkę lub butelkę ze spryskiwaczem. Procedura jest podobna do standardowego usuwania tapet na mokro: należy poczekać, aż woda z octem się wchłonie, a następnie zacząć zeskrobywać tapety. Dodatek octu sprawia, że praca jest jeszcze bardziej efektywna.